ZEKA SEVİYESİNİ DÜŞÜRÜYOR

REUTERS

Fiziksel cezalandırmanın çocuklar üzerindeki etkisini 40 senedir  araştıran ABD'deki New Hampshire Üniversitesinden Murray Straus, sürekli tokatlanan çocukların IQ seviyelerinin, ailelerince uyarı yoluyla terbiye  edilenlere oranla daha düşük olduğunu tespit etti.

Daily Mail'in haberine göre Straus, çocuklarla konuşmanın çocukların  beyinlerinin gelişmesini sağladığını, fiziksel cezanın ise çocukları korku içinde  bırakarak öğrenme yeteneklerini sekteye uğratabildiğini söyledi.

Yüzlerce Amerikalı çocuk üzerinde araştırma yapan Straus, dayak  yiyenlerin IQ seviyelerinin diğer akranlarına oranla 3 ila 5 puan düşük olduğunu  belirledi. Bunun yanı sıra bir çocuğun ne kadar çok dayak yiyorsa testlerde o  kadar az başarı gösterdiği ortaya çıktı.

Straus, "Çocuklarla konuşmanın beyindeki bağlantılarda ve idrak  yeteneğinde artışla ilgisi vardır. Çocuğu eğitmek ve doğruları göstermek için  ebeveyn ne kadar az fiziksel ceza uygularsa sözlü iletişime o kadar ihtiyaç  duyulur. Dövülmek ve tokatlanmak, çocuğun hayli yüksek stres altında kalmasına  yol açan tehdit edici ve dehşete düşürücü bir şeydir. Korku ve stres zihinsel  yetenekte kusurlara yol açabilir" dedi.

Araştırmasında 32 ülkedeki çocuklar arasında karşılaştırma yapan Straus,  ebeveynlerin fiziksel cezaya daha meyilli oldukları ülkelerde çocukların IQ'sunun  daha düşük olduğunu belirledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Eylül 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.