ZEKASI BİLGİSAYARI YENDİ

Milliyet

İngiltere’de yapılan bir araştırma, bilgisayarların birkaç günde çözebildiği problemleri arıların bir çırpıda çözdüğünü ortaya çıkardı.

 


Londra Üniversitesi uzmanları, bir bilgisayar kombinasyon problemi olarak bilinen “seyyar satıcı problemini” hem bilgisayarlara hem de arılara sundu.

Tabii problem bilgisayarlara matematiksel olarak, arılara ise çiçeklerden oluşan bir labirent olarak sunuldu. Mümkün olduğunca çok evi dolaşmak isteyen “satıcıya” en kısa yolu sunmak üzerine kurulu olan problemi arılar bilgisayardan çok daha hızlı çözdü. Bilgisayarlar en kısa yolu bulmak için bütün olası yolların uzunluğunu tek tek ölçerken, arılar çiçeklerin yerini tespit ettikten hemen sonra en az zaman ve enerji harcayacakları şekilde uçtular.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.