ZEKİLERİN FARKLI GELİŞİYOR

BBC.News

US National Institute of Mental Health'den araştırmacılar tarafından beyin tarama yöntemi ile 307 çocuğun korteks gelişimi incelendi.

Araştırmada zeki çocukların yedi yaşında kortekslerinin daha ince olduğu, fakat 12 yaşında hızla kalınlaştığı ortaya çıktı. Ortalama zekaya sahip çocukların başlangıçta kalın olan korteksleri sekiz yaşında maksimum kalınlığa ulaştı.

Her iki durumda da, korteks doruğa ulaştıktan sonra inceldiği halde, ortalama zekaya sahip çocuklarda daha erken yaşta doruğa ulaştığı için bu incelme daha yavaş seyretti.

Araştırmacıların düşüncesine göre, zeki çocuklarda ilk yıllarda uzamış olan kalınlaşma periyodu yüksek düzeyde düşünme devresinin gelişimine daha fazla imkan veriyor olabilir.

Dr. Elias Zerhouni is bu konuda şunları ifade ediyor:

"Beyin görüntüleme tekniklerine dayanarak şunu açıkça söyleyebiliriz ki, IQ'su yüksek olan kişiler daha büyük bir beyne sahip değiller. Zeka farkı beynin gelişme tarzından kaynaklanıyor olabilir. Esasen IQ, korteks olgunlaşmasının dinamikleriyle ilişkili. Korteksin hızla incelmesi, beyin işlemlerini düzene koydukça kullanılmayan nöral bağlantıların solmasına bağlı olabilir.

Şimdilerde ise diferansiyel beyin olgunlaşma oranlarıyla ilişkili olabilecek genetik varyasyonlar araştırılıyor.

KORTEKS NEDİR?

Beyin zarı


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:11 Ağustos 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.