Zencefilin Faydaları

Zencefilin antiinflamatuar, bulantı önleyici ve diğer özellikleri nedeniyle sağlık açısından çok sayıda faydası var. Kilo vermenize, artriti yönetmenize, adet semptomlarını azaltmanıza ve daha fazlasına yardımcı olabilir. Zencefil, sağlık yararlarından sorumlu olduğu düşünülen gingeroller, shogaoller ve paradoller de dahil olmak üzere 100'den fazla aktif bileşik içerir.

Zencefilin Faydaları

ZENCEFİL NEDİR?

Zencefil kökü binlerce yıldır mutfak ve tıbbi amaçlarla kullanılmıştır. Zingiber officinale bitkisinden elde edilen zencefil çiğ veya pişirilerek tüketilebilir.  

Zencefil, Güneydoğu Asya menşeli çiçekli bir bitkiden gelir. Tatlı ve tuzlu yiyeceklere lezzet katar ve sağlık açısından çeşitli faydaları vardır. Zingiberaceae familyasına aittir ve zerdeçal, kakule ve havlıcanla yakından akrabadır.

Zencefil kökü, mutfakta kullanımının yanı sıra eski çağlardan beri sağlık amacıyla da tüketilmektedir. Zencefil, Geleneksel Çin Tıbbı (TCM) gibi geleneksel Asya tıp sistemlerinde soğuk algınlığından artrite kadar çeşitli

Köksap (sapın yeraltı kısmı), baharat olarak yaygın olarak kullanılan kısımdır. Genellikle zencefil kökü veya basitçe zencefil denir.

Zencefili taze, kurutulmuş, toz haline getirilmiş veya yağ veya meyve suyu olarak kullanabilirsiniz. Pek çok tarifte, işlenmiş gıdalarda, ev ilaçlarında ve kozmetik ürünlerinde bulunur.Güçlü tıbbi özelliklere sahip gingerol içerir

Zencefilin geleneksel ve alternatif tıbbın çeşitli biçimlerinde uzun bir kullanım geçmişi vardır. Amaçlarından birkaçını saymak gerekirse, sindirime yardımcı olmak, mide bulantısını azaltmak ve grip ve soğuk algınlığıyla mücadeleye yardımcı olmak için kullanılmıştır.

Zencefilin eşsiz kokusu ve lezzeti, en önemlisi gingerol olan doğal yağlarından gelir. Zencefildeki ana biyoaktif bileşik gingeroldür. Zencefilin birçok tıbbi özelliğinden sorumludur.
Araştırmaya göre gingerolün güçlü antiinflamatuar ve antioksidan etkileri var. Örneğin vücutta çok fazla serbest radikal bulunmasından kaynaklanan oksidatif stresin azaltılmasına yardımcı olabilir.

ZENCEFİLİN FAYDALARI

Gazın azaltılması ve sindirimin iyileştirilmesi

2018 tarihli bir incelemeye göre, çeşitli çalışmalar zencefilin sindirim sırasında bağırsakta oluşan gazlar üzerindeki etkilerini araştırmıştır. Bu araştırma, zencefildeki enzimlerin bu gazı parçalayıp dışarı atmaya yardımcı olabileceğini ve her türlü rahatsızlığın giderilmesini sağlayabileceğini gösteriyor.
Ayrıca araştırma, zencefilin sindirim sistemindeki hareketi artırmaya yardımcı olabileceğini ve kabızlığı hafifletebileceğini veya önleyebileceğini gösteriyor. Zencefilin ayrıca ince bağırsakta sindirime yardımcı olan pankreatik lipaz enzimi üzerinde de yararlı etkileri olduğu görülmektedir.

Kilo Vermeye Yardımcı

İnsanlarda ve hayvanlarda yapılan çalışmalara göre zencefil kilo vermede rol oynayabilir. Zencefilin kilo kaybını etkileme yeteneği, iltihabı azaltma potansiyeli gibi belirli mekanizmalardan kaynaklanıyor olabilir.

Bağışıklık sistemini destekler

Birçok kişi soğuk algınlığı veya gripten kurtulmak için zencefil kullanır.

2013 tarihli daha eski bir çalışmada araştırmacılar, taze ve kurutulmuş zencefilin insan hücrelerindeki bir solunum virüsü üzerindeki etkilerini araştırdılar. Sonuçlar, taze zencefilin solunum sistemini korumaya yardımcı olabileceğini, kurutulmuş zencefilin ise aynı etkiye sahip olmadığını gösteriyor.

Zencefil kronik hastalıklara karşı koruma sağlayabilir ve soğuk algınlığı veya grip gibi diğer hastalıkların iyileşmesini destekleyebilir.

Zencefil ekstraktının sigara içenler ve içmeyenler üzerindeki etkileri üzerine 2019'da yapılan küçük bir araştırma, günlük zencefil ekstraktı tüketiminin sigara içmeyenlerde daha güçlü bir antikor tepkisi ile ilişkili olduğunu buldu.

Mikroplarla Savaşır

Taze zencefildeki bazı kimyasal bileşikler vücudunuzun mikroplardan korunmasına yardımcı olur. Özellikle E.coli ve shigella gibi bakterilerin büyümesini durdurmada başarılıdırlar ve ayrıca RSV gibi virüsleri uzak tutabilirler.

Ağız Sağlığını Korur

Zencefildeki gingerol adı verilen aktif bileşikler, ağızdaki bakterilerin büyümesini engeller. Bu bakteriler, ciddi bir diş eti enfeksiyonu olan periodontal hastalığa neden olabilen bakterilerle aynıdır.

Mide Bulantısını Yatıştırır

Zencefil, özellikle hamilelik sırasında mide bulantısını hafifletmeye çalışıyorsanız yardımcı olabilir. Bağırsaklarınızdaki biriken gazın parçalanıp atılmasıyla işe yarayabilir. Ayrıca kemoterapinin neden olduğu deniz tutması veya mide bulantısının giderilmesine de yardımcı olabilir.

Kas ağrılarına iyi gelir

Zencefil kas ağrısını anında ortadan kaldırmaz ancak zamanla ağrıyı hafifletebilir. Bazı araştırmalarda, egzersiz nedeniyle kas ağrıları yaşayan ve zencefil alan kişilerin, ertesi gün almayanlara göre daha az ağrı yaşadığı görüldü.

Artrit Belirtilerini Kolaylaştırır

Zencefil bir antiinflamatuardır, yani şişliği azaltır. Bu, hem romatoid artrit hem de osteoartrit semptomlarının tedavisinde özellikle yararlı olabilir. Zencefili ağızdan alarak veya cildinize zencefil kompresi veya yaması uygulayarak ağrı ve şişlikten kurtulabilirsiniz.

Kanserin Büyümesini Engeller

Bazı çalışmalar zencefildeki biyoaktif moleküllerin kolorektal, mide, yumurtalık, karaciğer, deri, meme ve prostat kanseri gibi bazı kanserlerin büyümesini yavaşlatabildiğini göstermektedir.

Kan Şekerini Düşürür

Yakın zamanda yapılan küçük bir çalışma, zencefilin vücudunuzun insülini daha iyi kullanmasına yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Regl Ağrılarını Hafifletir

Regl kramplarınız mı var? Zencefil tozu yardımcı olabilir. Araştırmalarda, adetleri boyunca 3 gün boyunca günde bir kez 1500 miligram zencefil tozu alan kadınların, almayan kadınlara göre daha az ağrı hissettikleri görüldü.

Kolesterolü Düşürür

Günlük bir doz zencefil, “kötü” veya LDL kolesterol seviyenizle savaşmanıza yardımcı olabilir. Yakın zamanda yapılan bir araştırmada, 3 ay boyunca günde 5 gram zencefil almak, insanların LDL kolesterolünü ortalama 30 puan düşürdü.

Hastalıklara Karşı Korur

Zencefil, stresi önleyen ve vücudunuzun DNA'sına zarar veren bileşikler olan antioksidanlarla yüklüdür. Vücudunuzun yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve akciğer hastalıkları gibi kronik hastalıklarla savaşmasına ve sağlıklı yaşlanmayı desteklemesine yardımcı olabilirler.

Hazımsızlığı Giderir

Eğer hazımsızlık olarak da adlandırılan kronik hazımsızlıkla yaşıyorsanız zencefil biraz rahatlama sağlayabilir. Yemeklerden önce zencefil tüketmek, sisteminizin daha hızlı boşalmasına neden olarak yiyeceklerin oturması için daha az zaman kalmasına ve sorunlara yol açmasına neden olabilir.

Enflamasyonu ve Hücresel Hasarı Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Zencefil, fenolik bileşikler shogaoller, gingeroller ve zingeron dahil olmak üzere anti-inflamatuar maddeler içerir. Bu bileşikler, nükleer faktör-κB (NF-κB) sinyal yolu gibi vücuttaki belirli proinflamatuar yolakları inhibe ederek ve tümör nekroz faktörü α (TNF-α) ve interlökin-6 (IL-) gibi inflamatuar proteinlerin düzeylerini azaltarak çalışır.

Çalışmalar zencefil takviyelerinin IL-6, TNF-α ve yüksek hassasiyetli C-reaktif protein (hs-CRP) gibi vücuttaki inflamasyon belirteçlerini azaltmada etkili olduğunu göstermektedir. Zencefil takviyesi, artrit gibi iltihaplı durumların semptomlarının azaltılmasına yardımcı olabilir.

Stresi Azaltır

Zencefil aynı zamanda reaktif oksijen türleri (ROS) olarak adlandırılan moleküllerin vücudun antioksidan savunmasını bastırması ve hücresel hasara yol açması sonucu ortaya çıkan oksidatif stres belirtilerinin azaltılmasına da yardımcı olabilir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Kasım 2023

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.