ZENCİLERDE RİSK DAHA FAZLA

AFP

Amerikalı zencilerin sadece prostat, meme ve yumurtalık kanserinden  ölme riskinin beyazlardan yüksek olduğu bildirildi.

ABD'deki Loyola Üniversitesi'nden Dr. Kathy Albain ve ekibinin yaptığı,  yaklaşık 20 bin hastanın katıldığı klinik araştırmaların sonuçları, Afrika  kökenli Amerikalıların yoksulluk, sağlık hizmetlerinden yeteri kadar  yaralanamama, sosyoekonomik etkenler gibi sebeplerden kanserden daha fazla  öldüğüne ilişkin kabul gören varsayıma şüphe düşürdü.

Albain, "Journal of the National Cancer Institute" dergisinde yayımlanan  makalede, "yoksulluk beyazlar ve zencilerin hayatta kalma şansındaki farklılığın  tek nedeni olsaydı, bunun tüm kanser türlerinde geçerli olması gerektiğini ancak  durumun böyle olmadığını" belirtti.

Akciğer, kalın bağırsak ve kan kanserlerine yakalanan beyazlar ve  zenciler arasında önemli bir fark olmadığının vurgulandığı araştırmanın başındaki  Dr. Albain, bu araştırmada tedavilerin tüm hastalar için aynı olduğunu  vurgulayarak "Amerikalı zenciler için iyi haberin, kanser türlerinin çoğunda  hayatta kalma şansının beyazlarla aynı olduğuna" dikkati çekti.

Araştırmada, zenci kadınların meme kanserinden ölme riskinin beyazlardan  yüzde 49, menopoz öncesinde ise yüzde 41 fazla olduğu belirtildi. Yumurtalık  kanseri için ise zenci kadınların ölme riskinin yüzde 61 olduğu sonucu çıktı.

Zenci erkeklerin prostat kanserinden ölme riskinin yüzde 21 olduğu da  görüldü.

Hayatta kalma şansındaki farkın biyolojik etkenler ve genlerle bağlantılı  olabileceğini belirten Albain, tümörlerin biyolojisi, tedavi, cinsiyet, ırk,  genetik miras ve hayatta kalma oranı arasındaki etkileşimleri tam olarak  belirlemek üzere bu araştırma sonuçlarına dayanarak yeni araştırmalar  yaptıklarını da ifade etti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Temmuz 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.