ZENGİNLER DAHA ÇOK UYUYOR

AFP

ABD'de yapılan bir araştırmada, zenginlerin ve kadınların daha çok uyuduğu ortaya çıktı.

Chicago Üniversitesi tarafından yapılan ve cinsiyetler ile ırkların uyku karakteristiklerinin incelendiği araştırmada, siyahların beyazlardan ve erkeklerin kadınlardan daha az uyuduğu belirlendi.

Araştırmanın başındaki Dr Diane Lauderdale, yüksek maaş ve statülü, ancak büyük çaba ve dikkat gerektiren işlere sahip insanların daha az uyuduğu inanışının doğru olmadığını belirterek, araştırma sonuçlarının düşük gelirli insanların iyi uyumalarını engelleyen daha fazla endişeler bulunduğu şeklinde açıklanabileceğini söyledi.

Dr. Lauderdale, daha az uyuyan dar gelirlilerin, belki daha gürültülü, daha düşük konforlu mekanlarda yaşadığını ve belki daha fazla sağlık sorunları bulunduğunu kaydetti.

Bir kalp hastalığı riski araştırmasına katılan çoğu 40'larında, yüzde 58'i kadın ve yüzde 44'ü siyah 669 yetişkinin incelendiği araştırmada, önce deneklerin ne kadar uyumayı düşündüğü soruldu. Ardından deneklerin yatakta geçirdiği zaman ve uyku süreleri kayda geçirilirken, bir cihazla da uyku sırasındaki faaliyetleri tespit edildi.

Araştırma sonunda gecede 7 saat uyuyacağını düşünen insanların aslında 6 saat civarında uyuduğu belirlendi.

Sonuçları American Journal of Epidemiology dergisinde de yayımlanan araştırmada, gecede ortalama olarak beyaz kadınların 6,7 saat, beyaz erkeklerin 6,1 saat, siyah kadınların 5,9 saat ve siyah erkeklerin de 5,1 saat uyuduğu saptandı.

Araştırmacılar, uyku süresinin kişinin geliri arttıkça uzadığına ve bu etkinin araştırmada beyazlara göre siyahlarda daha güçlü olduğuna işaret etti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.