ZENGİNLER DAHA İYİ UYUYOR

REUTERS

Amerikan United Press International'ın haberine göre, Philadelphia'daki  Pennsylvania Üniversitesi'nde yaklaşık 160 bin kişi üzerinde yapılan araştırmada,  cinsiyet, genç olmak ve bekar olmanın da uykuyu olumsuz etkilediği tespit  edildi.

Özellikle 40 ve 65 yaşları arasındaki kadınların yüzde 22'sinin,  erkeklerin de yüzde 16'sının uyku sorunu bulunduğunu gösteren araştırmada, 18-24  yaşlarındakilerin daha yaşlı olanlardan daha fazla uyku sorunu olduğu ortaya  çıktı.

Araştırmada, yılda 10 bin doların altında kazananların yüzde 26'sının,  buna karşın yılda 75 bin dolar veya daha fazla kazananların sadece yüzde 8'inin  uyku sorunu bulunduğu belirlendi. Deneklerden üniversite mezunu olanların liseyi  bitirmeyenlerden daha iyi uyudukları tespit edilirken, işi olanların, emekli,  işsiz veya öğrencilere oranla daha az uyku sorununa sahip oldukları görüldü.

Araştırmacılar, düşük sosyoekonomik statünün, depresyon, anksiyete,  doyumsuzluk, düşük yaşam kalitesi ve motivasyon azlığı gibi rahatsızlıklara neden  olabileceğini, bunun da uyku bozukluğuna yol açabileceğini, çalışma saatlerinin  yüksekliği, değişken vardiya saatleri, aile bireylerinin talepleri, sağlık  hizmetine sınırlı ulaşım ve işsizlik gibi faktörlerin de uykuyu olumsuz  etkileyebileceğine işaret etti.

Araştırmada elde edilen bulgular, Seattle kentindeki 23. Yıllık Uyku  Konferansı'nda sunuldu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.