ZENGİNLER MUTLU DEĞİL Mİ?

ZENGİNLER MUTLU DEĞİL Mİ?Ekonomist Alan Krueger ve psikoloji ve ekonomi Nobel ödüllü Daniel Kahnemann, gelir ve mutluluk arasındaki ilişkiyi araştırdılar. Science dergisinde yayımlanan araştırma yazısına göre varsıllık ve mutluluk arasındaki ilişki yanıltıcı. Bilim adamları çalışan kadınların verilerini değerlendirmişler. Günlük tutan kadınlar, uğraşlarını bir cetvele göre değerlendirmişler.

Bu şekilde yüksek kazancın genel mutluluk hissi üzerinde etkili olmadığı ortaya çıkmış. Gerçi daha iyi kazanan kadınlar yaşamlarını daha pozitif değerlendiriyorlar ama bu gündelik yaşamda daha fazla mutlu anlar yaşadıkları anlamına gelmiyor. İnsanlar daha iyi bir gelire sahip oldukları zaman şikayet etme hakları olmadıklarını düşünüyorlar, bu nedenle de yaşamlarını daha iyi değerlendiriyorlar diyor uzmanlar.

Krueger ve Kahnemann, ayrıca Amerikan İş İstatistikleri Büro’sunun bir araştırmasını da incelemişler. Bu çalışma çerçevesinde farklı gelir sahiplerinin, vakitlerini ne şekilde değerlendirdikleri araştırılmış. Daha iyi kazananlar çalışma, alışveriş ve çocuk bakımı gibi zorunlu görevlere daha fazla zaman harcıyorlar.

Ve bu da kadınlarda gerginlik ve stres yaratmakta. Televizyon izlemek ve ya da arkadaşlarla vakit geçirmek ise hoşa giden uğraşlar olarak açıklanmış. Yılda 20.000 dolardan fazla kazananların üçte biri boş zamanlarını bu şekilde değerlendirebilirken, yılda 100.000 dolardan fazla kazananların sadece beşte biri bu şekilde vakit geçirebilmekte.

 

KAYNAK: //www.hurriyet.com.tr/


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.