ZENGİNLİK SUÇ ORANLARINI ARTIRIYOR

DHA

Denizli Emniyet Müdürü Muzaffer Erkan, gelişmişlik oranı arttıkça suç oranının da arttığını, zenginleşmenin suç sayısını azaltmadığını savundu.

Erkan, vatandaşın şüphelendiği andan polise kimlik sormasını, kimlikten şüphelendiklerinde ise 155'i aramasını salık verdi.

Denizli Gazeteciler Cemiyeti'nin basın merkezinde düzenlediği aralık ayı sohbet toplantısının konuğu olan Denizli Emniyet Müdürü Muzaffer Erkan, çalışmalarıyla ilgili bilgi vedi. Erkan, Denizli merkez, 18 ilçe, trafik ve Çardak Havaalanı'nda bin 860 personelle görev yaptıklarını söyledi. Denizli nüfusunun yarısının il merkezinde yaşadığını, dolayısıyla en çok suçun merkezde meydana geldiğini belirten Erkan, şöyle konuştu:

"Emniyet ve asayiş sorunu merkezde odaklandığı için biz de merkez odaklı çalışıyoruz. Denizli'de çok ciddi asayiş olayı yok. Nüfus arttıkça suç oranı da artıyor. İnsanın olduğu her yerde suç olması normal. İnsanlar zenginleştikçe, toplum çağdaşlaştıkça suç oranı da artıyor. Bizde milli gelir 10 bin dolar, ABD'de 50 bin dolar. Ama ABD'de suç oranı bizden fazla. Çünkü ekonomik refah artınca devreye uyuşturucu maddeler giriyor. Uyuşturucu maddeler de tüm suç oranlarını patlatıyor."

Hırsızlık olaylarının yaşanan ekonomik krizden kaynaklandığı görüşünün doğru olmadığını, hırsızlığın ahlaki bir konu olduğunu belirten Erkan, suç oranını mümkün olduğunca düşük seviyede ve kamu vicdanını yaralamayacak düzeyde tutmayı hedeflediklerini söyledi. Erkan, "Denizli'de 60 motorize ekiple önleyici hizmetler veriyoruz. Suç olmadan önce caydırıcı olmak çok önemli. Ocak ayından itibaren MOBESE sisteminin de devreye girmesiyle önleyici hizmetlerimizin kalitesi de artacak" dedi.

Toplumun bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesinin çok önemli olduğunu ifade eden Erkan, 2005- 2008 yılları arasında meydana gelen cinayet sayısının her yıl düşüş gösterdiğini, 2005 yılında 38, 2006'da 33, 2007'de 20, 2008'de ise 19 cinayet olayı yaşandığını söyledi. Terör, çeteleşme ve uyuşturucunun en nitelikli suçlar olduğunu, Denizli'de terör olaylarının yaşanmadığını kaydeden Erkan, "Dünyaca ünlü Pamukkale'de terör olaylarının yaşanmaması için yıllardır çok ciddi çalışmalar yapıp, önlemler alıyoruz" dedi.

Personel eğitimine büyük önem verdiklerini, suçlularla mücadelede sıfır tolerans ve hukukun üstünlüğünü esas alarak çalışma yaptıklarını vurgulayan Erkan, gazetecilerin de sorularını yanıtladı.

Denizli Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı ise trafik konusunda yapılan çalışmaları anlattı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Aralık 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.