Zihinsel etkinlik=Sağlıklı beyin

Okumak, yazmak ve satranç gibi zekâ oyunları, yaşlılıkta zihni sağlıklı ve açık tutmaya yardımcı oluyor.

Okumak, yazmak ve satranç gibi zekâ oyunları, yaşlılıkta zihni sağlıklı ve açık tutmaya yardımcı oluyor.

Bu durum sağlıklı bir beyin yapısında kendisini gösteriyor: Daha fazla zihinsel etkinlikte bulunan yaşlılarda, sinir liflerinden oluşan ak madde varlığını daha iyi koruyor.

BEYNİNİZİ ÇALIŞTIRIN

Bu bağlantıyı özel bir beyin tarama yöntemiyle gösteren bilim insanları, araştırma sonuçlarını Chicago’da gerçekleştirilen “Kuzey Amerika Radyoloji Birliği”nin (RSNA) konferansında sundular. Çalışma, zihinsel uğraş ve zihin sağlığı arasındaki bağlantıyla ilgili bilgileri kanıtlaması açısında önem taşıyor. “Gazete okumak, mektup yazmak, kütüphaneye gitmek veya satranç ve dama gibi oyunlar oynamak, beyni daha sağlıklı kılan basit etkinliklerdir” diye konuşan Rush Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Konstantinos Arfanakis, seksen bir yaşında olan ve herhangi bir demans veya bellek sorunu olmayan 150 yaşlıya bir yıl önceki zihinsel uğraşları hakkında bilgi aldıktan sonra, özel bir manyetik rezonans tomografisiyle de beyinlerini incelemiş. Difüzyon tensör görüntüleme tekniği, beyindeki su moleküllerinin hareketlerini kaydediyor.

DEMANS HAKKINDA HER ŞEY

Beyin dokusundaki suyun ne derecede özgür olarak dolaştığını gösteren ölçü difüzyon anizotropisidir. Bilim insanları zihinsel uğraş ve yüksek difüzyon anizotropisi arasında belirgin bir ilişki saptamış. Daha fazla zihinsel uğraşlarda bulunan yaşlılarda yüksek difüzyon anizotropisi, bu kişilerin gençlere benzeyen beyin özelliklerine sahip oldukları anlamına geliyor. Bilim insanları bazı katılımcıları incelemeye devam ederek difüzyon anizotropisi değerlerinin zamansal değişimini tespit etmek istiyorlar. CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:08 Aralık 2012Yayınlanma Tarihi:11 Aralık 2012