Zihinsel Yorgunluk Belirtileri

Zihinsel Olarak Yorgun Olduğunuzun Belirtileri Nelerdir? Öfkeli veya Sabırsız olmak, uykusuzluk, tahammülsüzlük, sağlıksız beslenmek, depresyona girmek zihinsel olarak yorgun olduğunuzun belirtilerinden sadece birkaçı... İşte Zihinsel Yorgunluk Belirtileri....

Zihinsel Yorgunluk Nedir?

Zihinsel Yorgunluk; Kaslarınız yerine zihniniz olması dışında fiziksel yorgunluk gibi bir şey. Bir süre zihinsel olarak zor bir göreve odaklandığınızda ortaya çıkma eğilimindedir. Her zaman tetikte veya stresliyseniz, bu tür bir beyin göçünü de hissedebilirsiniz. İşiniz, çocuklara veya yaşlanan ebeveynlere bakmak ve diğer şeyler zihinsel yorgunluğa neden olabilir.

Öfkeli veya Sabırsızsınız

Zihinsel yorgunluk sizi kötü bir ruh haline sokabilir. Asabi veya sinirli olabilirsiniz, insanlara daha sık takılırsınız. Zihinsel olarak dinlendiğinizde duygularınızı kontrol etmek daha zordur

İş Yapamama, çalışma isteksizliği

Zihinsel Yorgunluk; Herkesin üretkenliği artar ve azalır. Ancak zihinsel yorgunluk, konsantre olmayı gerçekten zorlaştırabilir. Aynı zamanda motivasyonunuzu da düşürür. Kolayca dikkatiniz dağılabilir veya son teslim tarihlerini kaçırmaya başlayabilirsiniz. Küçük görevler bile bunaltıcı görünebilir.

Dikkat Eksikliği

Zihinsel Yorgunlukta zihinde gezinme veya uyuşukluk gibi görünebilir. Yaptığınız şeye dikkat etmeyi zorlaştırır ve olaylara çok hızlı tepki vermeyebilirsiniz. Bu, sürüş gibi bazı durumlarda tehlikeli olabilir. Zihinsel yorgunluk araba enkazlarıyla bağlantılıdır.

Uykusuzluk, uyuyamama

Zihinsel Yorgunlukya, Beyniniz yorgun olduğunda ertelemenin daha kolay olacağını düşünebilirsiniz. Ama bu her zaman böyle değildir. Araştırmalar, yüksek “bilişsel iş yükü” olan işleri olan kişilerin, zihinsel olarak yorucu işleri olmayanlara göre daha fazla uykusuzluk belirtisi bildirdiğini gösteriyor. Kapalı göz eksikliği zihinsel yorgunluğu daha da kötüleştirebilir. Gün içinde uyuyamıyorsanız veya gerçekten yoruluyorsanız doktorunuza söyleyiniz. Tedavi yardımcı olabilir.

Sağlıksız Şeyler Yemek, içmek

Zihinsel Yorgunluk; Normalden daha fazla içmeye veya uyuşturucu kullanmaya başlayabilirsiniz. Zihinsel yorgunluk, halihazırda madde kullanım bozukluğu olanlar üzerinde daha da ağır bir etki yaratabilir. Uzmanlar bunun, uyuşturucu bağımlılığının beynin stresi yönetmenize ve dürtüsel davranışları kontrol etmenize yardımcı olan kısımlarını değiştirmesinden kaynaklandığını düşünüyor.

Depresyon

Zihinsel Yorgunlukta; Hiç enerjiniz olmayabilir veya ağır çekimde hareket ediyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bazı insanlar uyuşmuş hissettiklerini söylüyor. Bu, işteki işleri bitirmeyi veya günlük aktiviteler yapmayı zorlaştırabilir. 2 haftadan uzun süredir gerçekten düşük hisleriniz veya umutsuzluk duygunuz varsa doktorunuza söyleyiniz. Bu, depresyonunuzun daha ciddi olduğunun bir işareti olabilir.

Çok Endişeli Olmak

Zihinsel yorgunluk, sempatik sinir sisteminizi tetikler. Bu sizin "dövüş ya da kaç" modunuz. Anksiyete, size bir şeylerin yanlış olduğunu söyleyen bir alarmdır. Her zaman zihinsel olarak yorgunsanız, her zaman panik veya endişeli hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu genellikle depresyon belirtileriyle birlikte olur.

Egzersiz Yapamamak

Uzmanlar, zihinsel yorgunluğun fiziksel aktiviteyi neden etkilediğinden emin değil. Bazıları egzersiz toleransınızın düşebileceğini düşünüyor. Yani gerçekte olduğundan daha fazla çaba harcıyormuşsun gibi görünebilir.

Yeme Alışkanlıkları Değişiyor

Zihinsel yorgunluk iştahınızı farklı şekillerde etkileyebilir. Normalden daha fazla atıştırabilir ve ne yediğinize dikkat etmeyebilirsiniz. Stres ayrıca şekerli, tuzlu veya yağlı yiyecekler yeme isteği duymanıza neden olabilir. Ya da hiç aç olmayabilirsiniz.

Daha Fazla Hata Yapmak

İşinizin her zaman mükemmel olması imkansız. Ancak zihinsel yorgunluk, hatalarınızı çabucak veya hiç düzeltme yeteneğinizi azaltır. Bu, makine kullandığınız, araç kullandığınız veya uçak kullandığınız gibi belirli işlerde ciddi sorunlara neden olabilir.

Daha Fazla Acı Hissetmek

Zihinsel Yorgunlukta, Herkes farklıdır, bu da zihinsel yorgunluğun vücudunuzu nasıl etkileyeceğini söylemeyi zorlaştırır. Ancak baş ağrısı, ağrılı kaslar, sırt ağrısı veya mide problemleri yaşayabilirsiniz. Fibromiyalji gibi devam eden bir hastalığınız varsa, normalden biraz daha fazla acı çekebilirsiniz.

Bitkinlik

Uzun süreli zihinsel çalışma sırasında kısa molalar verirseniz daha az bitkin hissedebilirsiniz. Herkes için en uygun olan tam bir dinlenme süresi yoktur. Ancak 1-2 saatte bir birkaç dakika şarj etmek isteyebilirsiniz.

Bazı insanlar Pomodoro Tekniği denen bir şeyi kullanmayı sever. İşte nasıl çalıştığı:

- 25 dakika için bir zamanlayıcı ayarlayın.
- Tüm zaman boyunca tek bir göreve odaklanın.
- Zamanlayıcı kapandığında 5 dakika ara verin.
-  Dördüncü 25 dakikalık bloktan sonra 15-30 dakika ara verin.

Göreviniz bitene kadar (veya iş gününüz bitene kadar) tekrarlayın.

Aktif Olun

Molalarınız sırasında egzersiz yaparsanız daha da enerjik hissedebileceğinize dair kanıtlar var. Her biri birkaç dakika boyunca atlama krikoları ve esneme hareketleri deneyin. Ya da 10-15 dakikalık tempolu bir yürüyüşe çıkın.

Rahatlamanın Yollarını Bulun

Zihinsel yorgunluktan tamamen kaçınmak zordur. Ancak vücudunuzun doğal rahatlama tepkisini açmayı öğrenebilirsiniz. Masaj yaptırabilirsiniz. Ya da meditasyon yapmayı, yoga yapmayı ya da komik bir film izlemek kadar basit bir şeyi deneyebilirsiniz. Daha fazla desteğe ihtiyacınız varsa arkadaşlarınıza, ailenize veya bir akıl sağlığı uzmanına ulaşın.

WEBMD

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:13 Nisan 2022Yayınlanma Tarihi:09 Ağustos 2021

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.