Zor Dönemlerde Çocuk Gelişimini Desteklemek

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Asil ÖZDOĞRU anlattı. Deprem gibi doğal afetler insan hayatında zorlayıcı etkilere sahip olmaktadır. Hem yetişkinlerin hem de çocukların hayatına doğrudan veya dolaylı etkileri bulunmaktadır.

Bu durumlarda yetişkinlere, çocukların hayatındaki ebeveynler olarak, anne-babalar olarak, öğretmenler olarak büyük görevler düşmektedir. Önce yetişkinlerin kendi ruh sağlığına, beden sağlığına dikkat etmeleri, daha sonra çocuklara odaklanmak, onların güvenliğinden, sağlığından ve iyi oluşlarından emin olmak gerekmektedir.

Çocuklar için onları can kulağıyla dinlemek, duygularını ifade etmelerine olanak sağlamak, duygularını yansıtmalarına izin vermek, arkadaşlarıyla zaman geçirmelerine, oyun oynamalarına; sanat, spor gibi aktivitelerle kendilerini dışa vurabilmelerine imkân sağlamak çok önemlidir. Bu gibi hassas durumlarda hem okul ortamında hem ev ortamında çocukların gelişim düzeylerine uygun davranış ve aktivitelerle, onların desteklenebileceği birçok yol vardır. Bu nedenle zaman ayırmak ve daha hassas ebeveynlik, öğretmenlik rolünde bulunmak yapılabilecek şeyler arasındadır.

Uzmanlarımız Deprem Travma Psikoloji Hattı ile yanınızda

https://npistanbul.com/deprem-travma-psikolojisi


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Şubat 2023

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.