ZORLA SÜNNET OTİSTİK YAPABİLİR

A.A

ÇUKUROVA Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof.Dr. Ünal Zorludemir, 2-6 yaş arasındaki çocukların kolları tutularak, zorla sünnet edilmesinin onları olumsuz etkileyip, otistik (kişinin kendini toplumdan soyutlaması) yapıya neden olabileceğini söyledi.

Sünnetin hangi yaşta olursa olsun, genel anestezi altında yapılması gerektiğini belirten Prof.Dr. Ünal Zorludemir, lokal anestezinin de psikolojik olarak çocuğu etkileyebileceğini kaydetti. Çocuklarını sünnet ettirecek ailelere uyarılarda bulunan Prof.Dr. Zorludemir, 1 yaşına kadar yapılan sünnetlerin sorunsuz atlatıldığını söyledi.

Çocukların özellikle 2-6 yaş arasında sünnetin mantığını anlayamayacaklarını, bu yaşlarda zorla yapılan sünnetin psikolojik sorunlara yol açabileceğini vurgulayan Prof.Dr. Zorludemir, "Çocuk, sünnetten aşırı şekilde etkilenebilir. Bu korku onu otistik hale bile getirebilir. Bu yüzden sünnet çocuk doğduktan 4 hafta sonra ilk yaşına gireceği güne kadar olan süreçte, genel anestezi altında, uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır" dedi.

Özellikle siyasetçilerin düzenledikleri şölenlerle toplu sünnet yaptırdıklarını hatırlatan Prof. Dr. Zorludemir, toplu sünnetlere yasal olarak 'Dur' denilmesini istedi. Sünnetin cerrahi bir müdahale olduğunu ve bunun siyasi şov gibi toplu sünnetlerle hafife alınmaması gerektiğini bildiren Prof. Dr. Zorludemir, şöyle konuştu:

'TOPLU KIYIM'

"Toplu sünnete, ben 'toplu kıyım' diyorum. Hijyenik kurallara kesinlikle uyulmuyor. Bir kişinin art arda çok sayıda doğru sünnet yapması çok zordur. Çocuklar çok olumsuz ortamlarda sünnet edileceği için psikolojik olarak çok etkileneceklerdir. Bu ortamlarda sünnet olmaz. Sünnet mutlaka bir hastanede uzman cerrah tarafından yapılmalıdır. Uzman bir hekimin yapmadığı sünnetin sonucunun ne olacağını söylemek çok zor. Daha önce amatör bir kameramanın çektiği görüntülerde sünnetçi, küçük çocuğun cinsel organının başını tamamen kesiyordu. Bu konu cerrahların işidir. Sünnet derisi fazla kesilirse cinsel organ eğilebilir. Az kesilirse sünnet olmamış gibi kalabilir ve daha büyük bir cerrahi müdahaleye gerekli kılabilir. İdrar deliği kesilebilir. Ülkemiz artık çocukların doktorlar tarafından sünnet edileceği çağa gelmiştir."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Ocak 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.