3 KİŞİDEN 1'İ TANSİYON HASTASI

DHA

Dikkat! Türkiye'de 18 yaş üstündeki her 3 kişiden birinde, hipertansiyon bulunduğunu biliyor muydunuz?


Nevşehir Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, hipertansiyonun, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de oldukça yaygın ve önemli halk sağlığı sorunu olduğu belirtildi. Açıklamada, Türkiye'de 18 yaş üstündeki her 3 kişiden birinde, hipertansiyon bulunduğu kaydedildi.

İl Sağlık Müdürlüğünce yapılan açıklamada, hipertansiyonun koroner kalp hastalıkları, inme, kalp ve böbrek yetmezliği gibi ciddi sorunlara yol açtığı, hastalığın kontrolü ile kalp yetmezliği ve inme sıklığının yarı yarıya, kalp krizlerinin de dörtte bir oranında azaltılabileceği kaydedildi. Hipertansiyonun kontrol altına alınmaması durumunda kalp, böbrek, beyin ve gözler başta olmak üzere birçok organda kalıcı hasara yol açabileceği uyarısında bulunularak, dünya genelinde hipertansiyonun toplam ölümlerin yüzde 13’ünde etkili olduğu belirtildi. Gerek dünyada gerekse Türkiye'de hipertansiyon farkındalık oranlarının ve kan basıncı kontrol oranlarının istenilen düzeylerde olmadığıda dikkat çekilen açıklamada, Türkiye'de her 3 kişiden birinin daha önce hiç tansiyonunu ölçtürmemiş olduğu, 18 yaş üstündeki her 3 yetişkinden birinde de hipertansiyon hastalığının varlığının belirlendiği ifade edildi.

Açıklamada, hipertansiyona yol açan ve risk oluşturan aşırı tuz tüketiminin Türkiye için ciddi bir sorun olduğu belirtilerek, sağlıklı yaşam için önerilen günlük kişi başı tuz tüketim miktarının 6 gram olmasına rağmen, bu oranın ortalama 18 gram olduğu vurgulandı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.