3 yıllık uykusuzluğu son buldu

Diyarbakır’da 3 yıl önce başlayan uykuda tıkanma, nefes alamama ve şiddetli horlama şikayeti bulunan 17 yaşındaki Veysel Özen, yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu.

Diyarbakır’da 3 yıl önce başlayan uykuda tıkanma, nefes alamama ve şiddetli horlama şikayeti bulunan 17 yaşındaki Veysel Özen, yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu.

Ameliyatı yapan Dr. Fuat Bulut ise, "Uykuda nefes durması olan uyku apnesi Veysel’in yaşamını tehdit ediyordu" dedi.

UYKU SORUNLARINIZI ÇÖZMEK İÇİN...

uykuapneRahatsızlığı nedeniyle sağlık merkezine başvuran Veysel Özen’e genç yaşlarda nadir görülen uyku apnesi teşhisi konuldu. Anestezi riski nedeniyle ameliyat edilemeyen Özen’e, uyurken tıkanmaması için pozitif hava veren ’subap’ adlı cihazı ömür boyu kullanması gerektiği söylendi. Daha sonra Özel Memorial Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’ne başvuran Özen’e, Operatör Doktor Fuat Bulut tarafından ameliyat önerildi.

"ANNEM BAŞIMDA SABAHLIYORDU, YOLDA UYUYORDUM"

Başarılı bir operasyon geçiren Veysel Özen’in önce burnunun içindeki eğrilik giderildi. Ardından burun havayolu açıldıktan yaklaşık 3 hafta sonra bademcik ameliyatı gerçekleştirildi. Bademcikleri çok iri ve yerleşim olarak farklılık gösteren Özen’in ameliyatı riskli olmasına rağmen, ameliyat sırasında ve sonrasında herhangi bir sorun yaşanmadı. Ameliyatla sağlığına kavuşan Veysel Özen, kendisini yeniden doğmuş gibi hissetteğini belirterek, "3 yıl boyunca sağlıklı uyuyamadım. Uykuda her an solunum durması riski bulunduğu için annem başımda sabahlıyordu. Hastalığının, özellikle sosyal ve eğitim yaşamını olumsuz etkiliyordu. Çünkü aniden uyku bastırıyor ve yol ortasında uyuyakalıyordum" diye konuştu. Ameliyatı gerçekleştiren Dr. Fuat Bulut, uykuda nefes durması olan uyku apnesinin yaşamı tehdit edebildiğine vurgu yaparak, " Riskli olmasına rağmen ameliyat sırasında ve sonrasında herhangi bir problem yaşanmadı. Hastamızı sağlıklı bir şekilde taburcu ettik" dedi. DHA

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:26 Şubat 2014Yayınlanma Tarihi:14 Mart 2014