Ailede konuşulup, eşleri yıkan cinsel sorun

Ailede konuşulup, eşleri yıkan cinsel sorunİlaçla tedavasi olmayan hastalığın tek çaresi var...

Eşler arasındaki cinsel sorunlar boşanmaya kadar gidebilir. Aile içinde anneler, babalar, kayınvalideler sizin cinsel yaşantınızı konuşmaya başlar, bu berbat bir şeydir. Herkes kadına baskı yapar. Sanki baskı yapılırsa çözüm olacaktır, diye düşünülür ama bu, psikolojik tedavi olmadan mümkün olmaz. Vaginismusun ilaçla tedavisi yoktur, tek çaresi profesyonel yardım almaktır.

Şartlanmalar, yanlışlar bitmiyor

Aslında bu sorunun temel sebebi; çocukluktan itibaren kadınların cinsel ilişki sırasında canının yanacak düşüncesiyle yetiştirilmesidir. "Kadın güçsüz, erkek çok güçlü" gibi bir sürü şey anlatılıyor. Çok büyük kanamalar olacağı bekleniyor.

Çünkü onlara yıllarca anlatılan hikayelerdir bunlar. Elektra kompleksi n Kimi ortamlarda cinsel ilişki, pis, kirli, ayıp, günah gibi algılanır. Çok mutaassıp kapalı ortamlarda bu olabiliyor ama çok rahat ortamlarda da gelişiyor. Eğitim düzeyi yüksek kadınlarda da oluyor bu nedenle. Bilinçdışı olarak cinsel birleşme istenmiyor. Nedeni ise acıdan korkmak. Bilinçdışında cinsel organı silah olarak algılayan kadınlarda böyle bir sorun yaşanabiliyor. Elektra kompleksidir bu. Erkeğin gücüne isyan diyenler de var. Kadın partneri tarafından duygusal olarak kötüye kullanıldığını hissediyorsa sözel olmayan bir tepki olarak da ortaya çıkabiliyor.

Vajinismus tedavisi çok kolaydır

Vajinismus facialara neden olan bir sorun olduğu halde tedavisi en kolay olan cinsel sorundur aynı zamanda. Cinsel isteksizliğin tedavisi kolay değildir ama bunun kolaydır. Vajinismus yaşayan kadının eşiyle ilgili bir duygusal sorunu yoksa, sorun sadece cinsel boyuttaysa çözümü kolay olur. 8-10 seansta düzelir genellikle. Eğer sorun devam ederken bir uzmana gitmekte gecikildiyse ve bunun üzerine duygusal sorunlar da eklendiyse bu problemi büyütür.

Kadına kendini eksik hissettirir

Kadın cinsel ilişkiye giremedikçe kendisini eksik gibi hisseder, erkek kadını suçlamaya başlar, hatta kadını duygusal olarak hırpalayabilir bazen boşanma gündeme gelir. Bir zaman sonra büyük aile içinde anneler, babalar, kayın valideler sizin cinsel organınızı konuşmaya başlarlar, bu berbat bir şeydir. Herkes kadına baskı yapmaya başlar. Sanki kadına baskı yapıldığında cinsel ilişki olacaktır diye düşünülür ama bu, psikolojik tedavi olmadan mümkün olmaz. Vaginismusda ilaç tedavisi yoktur.

Vajinismus erkekte isteksizliğe neden olur

Bu problem zaman içinde erkekte de birtakım cinsel sorunlara neden olur. İsteksizlik, erken boşalma gibi Vajinismus tedavisinde öncelikle cinsellik hakkında bilgi veriliyor. Çoğu kadın ve erkeğin yanlış kanaatleri vardır cinsellikle ilgili. İkincisi cinsel bölgenin anatomisi hakkında bilgi veriliyor. Kadına ayna veriliyor ve kendisini izlemesi isteniyor. Kendi cinsel organına yabancılık duyuyor kadın ve onu sevmiyor. Bu nedenle ayna ile incelemesi ve alışması gerekiyor. Bunların bazıları banyo yaparken bile, temizlenirken sorun yaşıyor.

UZM. DR. OĞUZ TAN
UZM. PSK. ÇİĞDEM DEMİRSOY

KAYNAK: //www.bugun.com.tr/haber_detay.asp?haberID=31929


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Temmuz 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.