Akciğer yaşını bil, tiryaki olma

British Medical Journal’da yayımlanan bir araştırma, akciğer yaşı tespit edilen kişilerin, akciğer yaşını bilmeyenlere oranla sigarayı daha kolay ve ekonomik olarak bıraktıklarını ortaya koydu.

 

British Medical Journal’da yayımlanan yeni araştırmada, tiryakilerin ciğerlerinin sağlıklı bir insanınkiyle karşılaştırılması sonucu saptandığı belirtilen “akciğer yaşı”nın, sigaranın sağlığa ne kadar zararlı olduğunun anlaşılmasını sağladığını ortaya çıkardı. Araştırmayı yapan Gary Parkes “Tiryakilere akciğer yaşlarını söylemek, sigarayı bırakma ihtimallerini önemli ölçüde arttırıyor” dedi.

561 DENEK • Uzun zamandır sigara içen 35 yaşın üzerindeki 561 kişi üzerinde yapılan araştırma, deneklerin ciğerlerinden çıkardıkları havanın hacmi ve oranının ölçülmesiyle başladı. Bir gruba, test sonuçları hakkında hiçbir bilgi verilmezken, diğer gruba akciğerlerinin yaşı bildirildi ve sigaranın ciğerlerini nasıl yaşlandırdığını ortaya koyan resimler gösterilerek, sigara bırakılırsa tahribatın azalacağı söylendi. Bu arada her iki grup da sigarayı bırakmaya teşvik edildi. Bir yıl sonra, akciğerlerinin yaşı söylenen kişilerin
yüzde 13’ü sigarayı bırakırken, diğer grupta bu oranın sadece yüzde altı olduğu görüldü.

UCUZ VE KOLAY YÖNTEM • Öte yandan, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, tıpta “akciğer yaşı” diye bir terim olmadığını belirterek şunları söyledi: “Burada yapılan ‘solunum fonksiyon testleri’dir. Bunlar akciğerlerin normal olup olmadığını ve fonksiyonlarının durumunu gösteriyor. Tabii sigara içenlerde bu testlerde değişik parametrelerde bozulmalar ortaya çıkıyor. Ancak hiçbir akciğer hastalığı geçirmemiş veya sigara içmemiş bir kişide de yaşla birlikte bu testlerde bir takım bozukluklar ortaya çıkıyor.”

NEDENİ PSİKOLOJİK •  Küçükusta, sigarayı bırakmanın tümüyle psikolojiye dayandığına dikkat çekerek şöyle konuştu: “Mesela kendine ve bir yakınına akciğer kanseri teşhisi konan ağır bir tiryaki, kalp krizi geçiren biri birdenbire sigarayı bırakabiliyor. Sigara içmek ya da bırakmak tamamen kişinin kendi ruhsal yapısıyla ilgili. ”
Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Sigarayı Bırakma Kliniği’nden Dr. Elif Altuğ Kolsuk ise, yapılan araştırmayı şöyle özetledi: “Akciğer testlerinin sonuçlarının hastalara aktarımı sigaranın bırakılmasına yardımcı olmaktadır. Ancak solunum testi ile yapılan bu akciğer yaşı hesabı, sigaraya bağlı akciğer kanseri, enfarktüs gibi durumların gelişimine dair bir veri sunmaz.”

KULLANILAN DENKLEM • Kolsuk, çalışmadaki denklemi de şöyle belirtti:

Erkekler için :
Akciğer yaşı = 2.87xboy ( inch olarak) -(31.25x gözlenen FEV1 (litre) -39.375
Kadınlar için:
Akciğer yaşı =3.56 x boy (inch olarak)-(40 x gözlenen FEV1 (litre)-77.28

 

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Ağustos 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.