Alışveriş eşinizle aranızda sorun mu oluyor

Alışveriş eşinizle aranızda sorun mu oluyor? Uzm. Psk. Çiğdem Demirsoy Zaman Gazetesi’ne eşle alışverişin püf noktalarını anlattı.

Alışveriş eşinizle aranızda sorun mu oluyor? Uzm. Psk. Çiğdem Demirsoy Zaman Gazetesi’ne eşle alışverişin püf noktalarını anlattı.

Erkekler için eşleriyle birlikte alışverişe çıkmak büyük bir kâbustur. Kadınlar ise yanında somurtan, sürekli 'hadi hadi' diyen eşlerinden ise şikâyetçi. Eşler arasındaki bu anlayış farkı çoğu zaman küçük küskünlüklere sebep olabiliyor. Peki, erkekler niçin eşiyle alışverişe gitmek istemiyor? Kadınlar, niçin alışverişe eşleriyle çıkmak için bu kadar ısrar ediyor? Uzmanlar (tabii bayan olanlar) eşlerin birbiriyle alışverişe gitmesinden yana... Ama birkaç önerileri var: Alışveriş sırasında sık sık sohbet edin, çay-kahve molaları verin ve erkeklere karşı sabırlı olun.

ALIŞVERİŞ TEK SOSYAL AKTİVİTENİZ OLMASIN

İŞTE SAĞLIKLI İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

Eşlerin keyif aldığı şeyleri birbiriyle paylaşmak istemesi doğaldır. Evet, kadınlar alışverişten büyük keyif alıyor. Zaten çoğu zaman erkeklerin alışverişini de kadınlar yapıyor. Bu sebeple erkeklerin, eşlerini yalnız bırakmaması gerekiyor. Fakat kadınlar da bunu eşlerine kural gibi dayatmamalı. İki taraf da birbiriyle empati kurmalı. Kadınlar eşlerinin beğenisini ve kabulünü çoğu zaman yalnızca bu şekilde görebiliyor. Dış görünüşlerine daha çok önem veren kadınlar için, eşi tarafından beğenilmek önemli bir unsur. Şu da bir gerçek ki kendisini eşine adapte etme eğilimi kadınlarda daha fazla. Çünkü kadınlar ilişki odaklıdır. Ekonomik olarak eşine bağımlı olan kadınlar, alışverişe eşiyle çıkmak ister. Çünkü onaylandığını hisseder. Erkekler içinse eşiyle alışverişe gitmek zorlayıcı bir durum. Kadın seçimini yaparken erkek ne ile oyalanacak? Öylece bekliyor. Bekleme hali de erkek için sosyal olarak zorlayıcı olabiliyor. Çünkü bu durumu toplumsal ortamda kişiliğine tehdit olarak algılıyor. BURADA ÇİFTLERE ÖNERİM ŞU OLACAK:

ALIŞVERİŞİ KURAL HALİNE GETİRMEYİN. BİRBİRİNİZİ YAPMAK İSTEMEDİĞİ ŞEYLERE ZORLAMAYIN.

Eşlerin, ev dışındaki faaliyeti alışverişle sınırlı ise tabii ki alışverişte eşini yanında görmek isteyecektir. Eşlerin sosyal paylaşımlarının azlığı durumunda, alışveriş, karı-kocanın birlikte görünebileceği tek sosyal ortam oluyor. Erkekler, kadınların bu ihtiyacını anlamalı. Eşine ilgi göstermeli. Çünkü ancak başka sosyal ortamlara beraber olurlarsa, kadınlardan bir baskı görmezler. ZAMAN

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Aralık 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.