Alzheimer hastalığının tedavisi için yeni umut

Amerikan bilim adamları, Alzheimer gibi nörolojik hastalıkları tedavi edebilmek için kök hücrelerden türetilmiş yeni bir hücre türü geliştirdi.

Amerikan bilim adamları, Alzheimer gibi  nörolojik hastalıkları tedavi edebilmek için kök hücrelerden türetilmiş yeni bir  hücre türü geliştirdi. California Üniversitesi Sue & Bill Gross Kök Hücre Araştırma Merkezi'nden  Doç. Dr. Edwin Monuki, "Journal of Neuroscience" dergisinde yayımlanan  çalışmasında, fare ve insan embriyosundan alınan kök hücrelerden "koroid sinir  ağı epitel hücreleri"ne benzer yeni bir hücre türü geliştirmeyi başardıklarını  açıkladı.

ALZHEIMER HAKKINDA HER ŞEY

Koroid sinir ağı epitel hücrelerin beyin-omurilik sıvısını üreten koroid  sinir ağı dokusunun işlevini yerine getirmesinde büyük rol oynadığını söyleyen  Monuki, hücrelerin beyin-omurilik sıvısı içindeki metabolik atıkların ve yabancı  maddelerin atılmasını sağladığını belirtti. Monuki, nörolojik yıkıma yol açan hastalıklarda koroid sinir ağı  hücreleri azaldığı için beyin-omurilik sıvısının da azaldığını ve beyin-omurilik  sıvısındaki plak oluşumuna neden olan proteinlerin atılamadığını söyledi. Şimdiye kadar koroid sinir ağı epitel hücrelerinin kültür üretiminin  yapılamadığına işaret eden Monuki, "Kök hücrelerden çok sayıda koroid sinir ağı  epitel hücresi geliştirmeyi başardık. Bu hücreler, nörodejeneratif hastalıkların  tedavisinde kullanılabilir" dedi. Embriyo kök hücrelerini olgunlaşmamış nöral kök hücrelere  dönüştürdüklerini belirten Monuki, daha sonra da kök hücrelerinin koroid sinir  ağı epitel hücreleri haline gelmesini sağladıklarını ifade etti. Monuki, koroid sinir ağı epitel hücrelerinin beyinde plak birikimine  neden olan proteinleri temizleyerek Alzheimer gibi nörolojik hastalıkların  tedavisinde kullanılabileceğine dikkati çekti. İlk kez 1906 yılında Alman bilimadamı Alois Alzheimer tarafından  tanımlanan ve 65 yaş üstü kişilerde beyin dokularında ağır hasara neden olan  Alzheimer hastalığının hala etkili bir tedavisi bulunmuyor. Dünyada 30 milyondan  fazla Alzheimer hastası olduğu tahmin ediliyor. AFP

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:09 Kasım 2012Yayınlanma Tarihi:10 Kasım 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.