Anne ölümleri neredeyse yarıya düştü

BM: Gebelik bağlantılı anne ölümleri neredeyse yarıya düştü.

Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası Grubu, gebelik bağlantılı anne ölümlerinin 1990’dan beri neredeyse yarı yarıya azaldığını bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), UNICEF, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Dünya Bankası Grubu ve BM Nüfus Bölümü sürece ilişkin raporunda, doğum ve gebelikte anne ölümlerinin küresel ölçekte 1990’da gördüğü 532 binden, bu yıl yüzde 44 azalma ile 303 bine düşmesinin beklendiği belirtildi.

BM Binyıl Kalkınma Hedefleri doğrultusunda hazırlanan rapor serisinin sonuncusu, doğum ve gebelikte küresel oranın 100 bin canlı doğumda 216 anne ölümüne işaret etti ve 1990’daki görülen 385’den düşüş olduğunu gösterdi.

Bu oranlar, doğum ve gebelikte, aynı zamanda doğumdan sonra altı hafta içinde gerçekleşen anne ölümlerine işaret ediyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün değerlendirmesinde, sonuçların "büyük bir ilerleme" olduğu yorumunda bulunuldu, ancak ilerlemenin yeterli olmadığı vurgulandı.

WHO Üreme Sağlığı ve Araştırma Koordinatörü Dr. Lale Say, ilerlemenin dünya geneline yayılmadığı ve anne ölümlerinin yüzde 99'unun kalkınmakta olan ülkelerde görüldüğü uyarısında bulundu. Rapora göre, 39 ülkede "önemli gelişme" kaydedilmişken, sadece dokuz ülkede anne ölümlerini yüzde 75 azaltmayı öngören “milenyum kalkınma hedefine” ulaşabildi. Sonuçlar, 13 ülkede durumun daha da kötüleştiğini gösterdi.

Örneğin ilerleme kaydedilmiş olmasına rağmen, dünya çapındaki her üç anne ölümünden ikisi hala Sahra altı Afrika ülkelerinde gerçekleşiyor. En büyük ilerleme ise her 100 bin doğumda 95 anne ölümünden 27 anne ölümüne düşen Doğu Asya ülkelerinde görüldü.

BM Nüfus Fonu Genel Direktörü Babatunde Osotimehin, "Ebe ve ebelik kabiliyetleri olan diğer sağlık çalışanlarının sayısını arttırmazsak, yüksek anne ölüm oranları olan ülkelerin birçoğu ya çok az ilerleme kaydedecek ya da geriye düşecek" diye konuştu.

BM küresel düzeydeki anne ölüm oranını 2030'a dek 100 bin doğumda 70'e düşürmeyi amaçlıyor.

DHA


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:21 Aralık 2015Yayınlanma Tarihi:13 Kasım 2015

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.