ANNE SÜTÜ ZEKAYI GELİŞTİRİYOR

DHA

Anne sütüyle beslenen bebeklerin zeka düzeylerinin daha yüksek çıktığı ve ileride okulda daha başarılı oldukları açıklandı.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Sosyal Pediatri Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Türkan Patıroğlu, anne sütüyle beslenen bebeklerin zeka düzeylerinin daha yüksek çıktığını ve ileride okulda daha başarılı olduklarını söyledi.

Prof.Dr. Türkan Patıroğlu, çocuğun ve daha sonraki yıllarda da erişkinin sağlıklı bedensel ve ruhsal gelişim gösterebilmesi için ihtiyacı olan en temel besinin anne sütü olduğunu belirtti. Anne sütünün enfeksiyon hastalıkları başta olmak üzere pek çok akut ve kronik hastalığa karşı koruyucu olduğunu ifade eden Prof.Dr. Patıroğlu, şöyle konuştu:

"Anne sütü ile beslenen bebeklerde zatürree, ishal, orta kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu, menenjit, allerjik hastalıklar daha az görülür veya daha hafif seyreder. Bu nedenle anne sütü bebek ve çocuk ölümlerinin azalmasında büyük bir katkıya sahiptir. Anne sütü ile beslenen çocuklarda ileri yaşlarda kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, şeker hastalığı, bazı bağırsak hastalıkları, şişmanlık ve bazı kanser türlerine daha az rastlanır. Bununla birlikte anne sütü ile beslenen bebeklerin psikososyal gelişimleri daha iyi olmakta ve çeşitli ruhsal hastalıklar daha az görülür."

Anne sütü ile beslenen bebeklerin zeka düzeylerinin daha yüksek çıktığını ve ileride okulda daha başarı olduklarını belirten Prof.Dr. Türkan Patıroğlu, "Bu nedenlerden dolayı amacımız tüm bebeklere doğumdan sonra ilk 6 ay tek başına anne sütü verilmesini sağlamaktır. İlk 6 ay için anne sütü bebeğin her türlü gereksinimini tek başına karşılama kapasitesine sahiptir" dedi.

'EMZİRME ANNEYE DE FAYDALI'

Sosyal Pediatri Bilim Dalı öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Meda Kondolot da emzirmenin annenin bedensel ve ruhsal sağlığı için de sayısız yararları olduğuna dikkati çekti. Emziren annelerde meme kanseri ile yumurtalık kanserinin daha nadir görüldüğünü belirten Yrd.Doç.Dr. Kondolot, "Emziren annelerde kemik erimesi de daha az görülür ve daha sağlıklı bir şekilde kilo verirler. Bunların yanında emziren annelerin annelik duyguları daha güçlüdür. Bebek ile anne arasında daha güvenli bir bağ oluşur ve anneler ruhsal açıdan daha sağlıklıdır. Anne sütü ve emzirmenin bütün bu yararlarına rağmen hem ülkemizde hem de dünya’da anne sütü ile beslenme oranları istenilen düzeylerde değildir" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:07 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.