ANNENİN SORUMLULUKLARI

Anneyizbiz

Çalışan anneler bu habere dikkat! Çocuğunuza nasıl davranmanız gerektiğini, nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Uzmanlar anlatıyor:

Modern hayat bize pek çok nimetle beraber çok fazla da külfet getirdi. İhtiyaçlarımız arttıkça evdeki masraflar da artıyor ve artık ailede tek kişinin çalışması bütün masrafları karşılamada yetersiz kalıyor. Uzmanlar: "Gelişen teknolojiyle beraber iletişim imkanlarının da sınır tanımadığı çağımızda yeni olan her şeyden haberdar oluyoruz. İhtiyacımızın da ötesinde özeniyoruz. Her şeyin en iyisine sahip olmak istiyoruz. Sahip olmak istediklerimiz artıyor, hayat şartları giderek zorlaşıyor. Üstelik kadınlarımız aldıkları eğitimi çalışma hayatında kullanmak istiyorlar. Bu da artık annelerin de iş hayatında yer almalarını getiriyor." diyor.

Çalışan kadın olmak

Çalışmaya başladığınız andan itibaren pek çok yükün altına girersiniz ve daha önceden var olan sorumluluklarınız ve görevleriniz de iki katına çıkar.

• Ev içi düzenden sorumlu olmak,

• Bir eş olarak yapılması gerekenler,

• Bir çalışan olarak yükümlülükler,

• Bir anne olarak sorumluluklar,

• Çalışan bir anne olmanın getirdiği suçluluk duygusu gibi, birçok sorunla ve duyguyla baş etmek zorunda kalıp, her şeyin ötesinde anne olmanızın verdiği hassasiyetle karmaşık duygular yaşıyor olabilirsiniz.

Çalışma hayatının içinde yer almanız, elbette ki olumlu bir tutumdur. Aldığınız eğitimlerin karşılığında, bu eğitimlerin gereğini yapmanız ve hayatın, üretimin içinde olmanız, ruh halinizi de olumlu etkiler. Çalışma hayatınızda eğer doğru programlama yapmazsanız, çok ağır sorunlulukların altına girmeniz, size yarardan çok zarar getirebilir. Özellikle bazı durumlarda, "Süper Anne Sendromu" diye bilinen bir sağlık sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. İyi bir eş, iyi bir ev kadını, iyi bir iş kadını, iyi bir anne olmak, bazen sizi o kadar bunaltır ki, ciddi psikolojik sorunlarla uğraşmak durumunda bile kalabilirsiniz. Bir kadın olarak genelde mükemmeliyetçi davranmaktan vazgeçmezsiniz, ancak bu kadar çok iyi şeyi bir arada yapabilmenizin de gerçekten zor olduğunu unutmamalısınız.

Çalışan anne olmak

Çalışmak, hayat şartlarının giderek zorlaşmasından dolayı zaten yeterince ağırdır, üstelik siz aynı zamanda bir anneyseniz, çalışan bir anne olmak daha da zor olur. Bir kadın olarak günlük hayattaki sorumluluklarınız belli bir sınırdayken, anne olunca durum biraz daha sıkıntı verici olur ve sorumluluklarınız artar. Söz konusu çocuklar olduğunda, her an beklenmedik kötü sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Gün içinde gelen telefonla çocuğunuzun ateşinin çıktığını ya da okulda sorun yaşadığını öğrenmeniz, paniğe kapılmanız için yeterli olabilir.

• Anne olmak, kötü sürprizlere asla hazırlıksız olmamaktır.

• Anne olmak, hayatınızın tam orta yerinde yer alan yavrunuza, gönüllü olarak yönetimi teslim etmektir.

• Anne olmak, her şeyden ve herkesten önce, canınızdan can verdiğiniz bir başka varlığa hayatınızı adamaktır.

• Anne olmak, çocuğunuzun en iyi şekilde yetişmesini sağlamaktır.

Eğer çalışan bir anneyseniz, hem ev hem de işle ilgili olarak ciddi sorumluluklar taşımakla birlikte, asıl sorumluluğunuzu çocuğunuza karşı hissedersiniz. Hatta bazen bu sorumluluk sizde bir başka olumsuz duyguyu da beraberinde getirebilir ki, o da suçluluktur.

Suçluluk duygusu

Çalışan bir anne olarak, çocuğunuzla vakit ayırmakla ilgili genellikle sorunlar yaşarsınız. Bu sorunlarla başa çıksanız da çıkamasanız da, ağırlıklı olarak yaşadığınız, panik ve suçluluk duygusudur. Özellikle, çocuğunuzun doğumundan kısa bir süre sonra işe dönmek zorunda kaldıysanız, suçluluk duygusu içerisine girersiniz. Tam tersi bir biçimde çocuğunuz doğduğunda çalışmayıp, sonradan çalışmak zorunda kaldıysanız da bu duyguya kapılabilirsiniz. Elbette zamanınızın çoğunu çocuğunuzla geçirmek varken işe başlamanız ve uzun sürelerle ondan ayrı kalmanız çok sevimli bir durum değildir, ancak bu duyguyla başa çıkmanın yollarını bulmanız gerekir.

Eğer çalışan bir anneyseniz;

• İşten eve dönüşlerinizde trafik ya da yoğun çalışma saatleri nedeniyle ortaya çıkan gecikmeler ve buna bağlı olarak oluşan stres,

• Eve dönüşlerinizde önceliğinizi alışverişe ve yemek pişirmeye vermeniz,

• Bu sürelerde çocuğunuzla yeteri kadar ilgilenememeniz,

• Eve döndüğünüzde aslında çok yorgun olmanız ve dinlenme için fırsat bulamamanız,

• Genellikle sizin yükünüzü paylaşacak insanların, sadece çocuk bakımıyla ilgileniyor olmaları ve ev düzeninde bütün yükün yine sizin sorumluluğunuzda olması,

• Çocuğunuzun yetiştirilmesi sırasında ve ev içi görevlerde eşinizin çok aktif olarak rol almaması,

• İşiniz konusunda yerine getirmeniz gereken yükümlülüklerin başkaları tarafından çok ciddiye alınmaması ve gerekirse işten ayrılmanızın bekleniyor olması gibi sorunlar yaşayabilmeniz çok normaldir.

Burada size yüklenen bütün görevlerin dışında, size verilen asıl mesaj "İyi bir anne ol, hatta gerekiyorsa çalışma"dır. Eğer ki koşullar nedeniyle çalışmak zorunda kaldıysanız, bu sefer siz suçluluk duygularıyla mücadele etmek zorunda kalırsınız.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.