Antalya'daki Q iGong eğitimi sona erdi

Akdeniz Üniversitesi, Almanya'nın Oldenburg Üniversitesi ile Masaj ve Doğal Terapiler Derneği tarafından Kumluca ilçesine bağlı Adrasan Beldesinde düzenlenen “Qi Gong” eğitimi tamamlandı.

Akdeniz Üniversitesi, Almanya'nın Oldenburg Üniversitesi ile Masaj ve Doğal Terapiler Derneği tarafından Kumluca ilçesine bağlı Adrasan Beldesinde düzenlenen “Qi Gong” eğitimi tamamlandı.

Çin'de kişisel gelişim ve sağlıklı yaşam uygulaması olarak nitelendirilen ve bedensel, zihinsel, nefes alışverişlerine dayalı egzersiz yöntemi olarak bilinen “Qi Gong” eğitimi, Akdeniz Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi öncülüğünde 40 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Masaj ve Doğal Terapiler Derneği Başkanı Nihat Ayçeman, gazetecilere yaptığı açıklamada, dernek olarak yaklaşık iki yıldır Qi gong uygulaması hakkında araştırmalar yaptıklarını ve bu alternatif sağlık eğitiminin Türkiye'de uygulanması için de çalıştıklarını kaydetti. Bu doğrultuda Adrasan'da bir eğitim çalışması gerçekleştirdiklerini anlatan Ayçeman, eğitimin çok başarılı geçtiğini ve katılımcılardan büyük beğeni topladığını ifade etti. Bu tür etkinlikleri daha sık yapmayı planladıklarını dile getiren Ayçeman, “İlk başta 'Qi Gong' eğitimine ilgi olup olmayacağı yönünde endişemiz vardı. Ancak katılımcı sayısının yüksek olması, katılanların ilgi ve alakası, bu etkinliği sık sık yapmamızı talep etmeleri bizleri çok sevindirdi” dedi. İki gün süren çalışmada “Qi Gong” eğitimi veren Dr. Ertuğrul Şamiloğlu da bu tür eğitimlerin insanların kişisel gelişimlerinin yanı sıra sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanmalarına yardımcı olduğunu söyledi. “Qi Gong” eğitimi hakkında bilgi veren Şamiloğlu, “Biz burada insanlara mevcutta vücutlarında var olan enerjiyi doğru kullanmalarını öğretiyoruz. Qi Gong'da amaç, bedensel, zihinsel ve ruhsal sağlık, aynı zamanda var olan hastalıkları tedavi etmektir. Çin tıbbının beş dalından biri olan Qi Gong, günümüzde geniş bir alanda uygulanıyor ve başarılı sonuçlar alınmakta” diye konuştu. Talep gelmesi halinde bu tür eğitimlere devam edeceklerini hatırlatan Şamiloğlu, katılımcılara ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti. “Qi Gong” eğitimi, katılımcılara sertifika verilmesiyle sona erdi. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:14 Kasım 2012Yayınlanma Tarihi:15 Kasım 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.