Anti-depresan, şöförün konsantrasyonunu azaltıyor

Anti-depresan, şöförün konsantrasyonunu azaltıyor60 kişiye uygulanan direksiyon hakimiyeti, konsantasyon ve tepkileri ölçen sürücülük simulasyonu testi sonucunda, yüksek dozda anti-depresan kullanımının sürücülük becerilerini azalttığı ortaya çıktı.

LONDRA - Anti-depresan ilaçlar kullananların sürücülük becerilerinin azalabileceği belirtiliyor. İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye göre, North Dakota Üniversitesinden bilim adamları 60 kişiye uyguladıkları direksiyon hakimiyeti, konsantasyon ve tepkileri ölçen sürücülük simulasyonu testi sonucunda yüksek dozda anti-depresan kullanımının sürücülük becerilerini azalttığını buldular.

Haberde, ilaçların mı yoksa gerçek sağlık sorunun mu sürücülük becerilerinde azalmaya yol açtığının açıklığa kavuşmadığı belirtilirken, daha kapsamlı bir araştırmaya ihtiyaç duyulduğu kaydedildi.

Araştırmayı yürüten ekipten Dr. Holly Dannewitz’in, “Daha geniş bir çalışmaya ihtiyacımız var ama bir çeşit bağlantı olduğu görülüyor" şeklinde görüş bildirdiği belirtildi. 

KAYNAK: wwwradikal.com.tr

 Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Ağustos 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.