ANTİ-STRES TİŞÖRT ÜRETİLDİ

A.A

Dershanenin eğitim danışmanı Hüseyin Öztürk, gazetecilere yaptığı  açıklamada, öğrencilerin sınavlara daha sağlıklı girmesi, sınav kaygısından uzak  olması, dikkat ve konsantrasyonu sağlama adına daha farklı neler yapılabilir  düşüncesiyle böyle bir tişört geliştirdiklerini söyledi.

"Öğrencilerimizin birçoğu ister SBS, ister ÖSS'ye hazırlık olsun, şu  anda teknik olarak yapılması gereken her şeyi yaptılar, sınavlara hazırlar"  diyen Öztürk, "Ama en önemli kısmı olan sınav kaygısı ve sınava psikolojik  olarak hazırlık sürecinde herkes farklı çalışmalar yapıyor kendince" dedi.

Stres ve kaygının zekanın freni olduğunu savunan Öztürk, şunları  kaydetti:

"Kaygının olduğu yerde öğrenci, bildiklerini çok rahat şekilde optik  üzerine aksettiremeyecektir. Buna, dikkatsizlik ve sınavdaki fizyolojik  sıkıntılar eşlik edecektir. Çünkü stres her şeyin sebebi. Acaba öğrencimizin  sınava girdiğinde kendini daha rahat hissedebilmesi için neler yapabiliriz  düşüncesiyle bu proje doğdu. Türkiye'de ilk defa anti stres sınav tişörtü imal  edilmiş oldu. Tişörtün en önemli etkisi, stresi azaltıcı ve kan akışını  hızlandırıcı özellikte olması. Beyne giden oksijen miktarını artırma özelliği  olduğu ve öğrencilerimiz kaygıyı daha minimize ettiği için dikkatle  konsantrasyonla ilgili bir problem yaşamadığını görüyoruz."

Aloe Vera'lı anti-stres bitim işleminin lisanslı kullanıcısı olan Tan  Tekstil'in sahiplerinden Tevfik Tan, kimyevi madde üreticisi firmayla çok özel  anlaşmaları olduğunu söyledi.

"Biz bu ürünleri özellikle yurt dışına imal ediyoruz" diyen Tan, şöyle  devam etti:

"Yaptığımız kumaş, tüketici tarafından bilindiği için isteniyor. Sadece  bu tarz anti stres ürünler değil. Biz anti stresin yanında kolay ütülenebilir,  ütü gerektirmeyen su itici ürünler de kullanmaktayız. Bu sadece onlardan biri."

Anti stres tişörtün, bir sohbet esnasında sınava girecek öğrencilere ne  yapabileceklerini tartışırken ortaya çıktığını bildiren Tan, şunları söyledi:

"Böyle bir uygulamanın Türkiye'de ilk defa olduğunu düşünüyoruz. Bu  sadece sınava girecek öğrencilere bir hizmet amacıyla yapıldı. Yurt içinde böyle  bir uygulama yok. Ürünün özü Aloe Vera bitkisi. Aloe Vera bitkisinin anavatanı  Sudan. Ancak daha sonra ticari anlamda dünyanın pek çok yerinde üretilmeye  başlanmış. Bu bitkinin özü birçok yerde kullanılıyor. Kimyevi madde firmaları  teknolojiyi üretirken testler, denemeler yoluyla birçok şeyler yapıyor. Bu,  bilimsel anlamda klinik deneyler sonucunda ortaya çıkan bir ürün. 200'den fazla  işlevi olduğu söyleniyor. Yumuşak tutum sağlıyor, kan dolaşımını hızlandırıyor,  stres azaltıcı etkisi var, açık yaraların iyileşmesini sağlıyor, ciltteki  kuruluğu alıyor, nemlendirici özelliği var. Hatta haşereye karşı koruyucu etkisi  sebebiyle yazın sivri sineklere karşı da koruyor."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.