ANTİDEPRESAN AÇIKLAMASI

A.A

Türkiye Psikiyatri Derneği, psikiyatride kullanılan antidepresanlar, antipsikotikler ile ilgili açıklamalar yaptı.


Türkiye Psikiyatri Derneği, Sağlık Uygulama Tebliği'ne (SUT) ilişkin, “psikiyatride kullanılan antidepresanlar, antipsikotikler bir çok ruhsal bozukluğun ortadan kaldırılmasında kullanılmasına rağmen SGK'nın yalnızca bir ya da iki tanı yazıldığında bu ödemeyi yaptığı, endikasyon dışı ilaç kullanım kılavuzunun yakın zamana kadar uygulanmadığı” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Psikiyatri Derneği'nden yapılan yazılı açıklamada, Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamındaki uygulamalara ilişkin eleştirilere yer verildi.

Sağlık Uygulama Tebliği'ne (SUT) ilişkin itirazlara değinilen açıklamada, endikasyon dışı ilaç kullanım kılavuzunun yakın zamana kadar uygulanmadığı ifade edildi.

İlk tebliğin genelinde psikiyatrik rehabilitasyon kapsam dışında bırakıldığı, ikinci tebliğin psikiyatri uzmanlık alanında değerlendirilmesinde de psikiyatrik uygulamalarla ilgili bazı yerinde olmayan ve haksız değerlendirmeler yapıldığı savunuldu. İkinci tebliğiyle ilgili eleştirilerin yer aldığı açıklamada, “Antidepresanların ve antipsikotiklerin hem psikiyatri hem de nöroloji uzmanlarınca yazılması ve ilaç raporu düzenlenmesi pratikte sorunlar yaratmaktadır. SUT eklerinde de olan hastalık endikasyonlarında sadece ortak hastalıklarla ilgili her iki uzman da rapor düzenleyebilmeli ancak uzmanlık alanlarındaki hastalıklarda sadece ilgili psikiyatri ilaç raporu düzenleyebilmelidir” ifadesine yer verildi.
Tebliğ ile hastaların ilaç tedavilerini sürdürmesinde ciddi sorunlar yaşadığına dikkat çekilen açıklamada, “Psikiyatride kullanılan antidepresanlar, antipsikotikler bir çok ruhsal bozukluğun ortadan kaldırılmasında kullanılmasına rağmen SGK yalnızca bir ya da iki tanı yazıldığında bu ödemeyi yapmaktadır” denildi.

Derneğin endikasyon dışı ilaç kullanımıyla ilgili hazırladığı kılavuzun Sağlık Bakanlığınca onaylandığı anımsatılan açıklamada, “Fakat SGK, bu kılavuzun bir yıla yakın süre uygulanmasını tamamıyla mali gerekçelerle engellemiştir” iddiasında bulunuldu.

Açıklamada, tüm endikasyonlarda ilaçların geri ödemesinin sağlanması, endikasyon dışı ilaç kullanımı kılavuzun hızla yaşama geçirilmesi ve kurumlar arası eş güdümün eksiksiz biçimde yerine getirilmesi istendi.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:07 Temmuz 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.