Antrenman sonrası kas ağrılarına son!

Spora yeni başlayanlarda sık yaşanan sorunlardan biri de kas ağrılarıdır. Peki, antrenman sonrası kas ağrıları nasıl geçer?

Spor yapan kişilerin pek çoğu antrenman sonrasında kas ağrılarıyla karşılaşır. Özellikle ağırlık çalışmaları yapıldıktan 12 ile 72 saat arasında oluşan bu ağrılar kaslarda laktik asit birikmesi sonucu ortaya çıkar. Kasların gelişimi için ağırlık ve hız antrenmanlarında kaslara fazla yüklenilmesi sonucu oluşan bu ağrılar özellikle spora yeni başlayanlarda şiddetli şekilde görülebilir. Kaslar bu yükleme sonucunda bir miktar zarar görse de spora devam ederek dinlenme ve beslenme dengesini gözeterek kasları eskisinden daha sağlam ve gelişmiş bir hale getirebilirsiniz. Kasların yeniden yapılanması olarak da adlandırabileceğimiz bu süreçte ağrılar antrenmanı takiben yoğunlaşır sonrasında ise giderek azalır.

KAS AĞRILARINDAN KURTULMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT!

Spora yeni başlayanlarda sıklıkla görülen kas ağrıları normaldir. Aynı şekilde normalden daha fazla ağırlıkta veya yoğunlukta yapılan egzersizler sonrası görülen ağrılar da olağan karşılanmalıdır. Kas ağrılarını önlemenin en temel yolu antrenman öncesi ve antrenman sonrası ısınma hareketleri ile vücudu ve kasları antrenmana hazırlamaktır.

Yeteri kadar ısınma hareketi yapmadan yoğun bir antrenman programına başlamak sakatlıklara ve kas ağrılarına davetiye çıkarır. Egzersize başlamadan önce 5-10 dakika arası kardiyo yapmak vücudun ısınmasını sağlar. Pedal çevirmek veya orta tempoda koşu yapmak ısınma hareketlerine örnektir.

ANTRENMAN SONRASI KAS AĞRILARINA SON!

Kollarınızı iki yana açıp dairesel hareketlerle çevirebilir öne ve arkaya doğru esnetebilirsiniz. Aynı şekilde bacaklarınızı da mat üzerinde iki yana açarak olabildiğince esneterek vücudunuzu antrenmana hazırlayabilirsiniz.

Antrenman sonrası kas ağrılarını azaltmanın bir diğer etkili yolu ise uyumaktır. Uyku sırasında kaslar gevşer ve dinlenir aynı zamanda kaslar gelişmek ve yenilenmek için de uyku sırasında salgılanan hormonlara ihtiyaç duyar.

Kas ağrısı olan bölgeye sıcak su torbası veya sıcak su ile ıslatılmış havluyla belirli sürelerle tampon yapmak kas ağrısı yaşanan bölgeyi rahatlatır ve kas ağrılarının oluşmasını engeller.

Şiddetli kas ağrıları yaşanan durumlarda doktora görünmek ve doktor tavsiyesi ile birlikte kas gevşetici kullanmak da kas ağrılarını azaltmada etkilidir. 

Antrenman sonrası tüm kas gruplarını en az 15 saniye boyunca esnetmek kas ağrılarının önüne geçer. Antrenman sırasında en az yarım litre su tüketmek de kaslardaki gerilimi azaltacaktır.

NTV


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:06 Mart 2019Yayınlanma Tarihi:24 Eylül 2016