Archaeopteryx'e rakip bulundu

Archaeopteryx’in eşsiz olmadığını kanıtlayan buluntular çoğalıyor. Son bir araştırmaya göre aynı çağda diğer bazı sürüngenlerin de beyinleri kuşlara benziyordu.

Archaeopteryx’in eşsiz olmadığını kanıtlayan buluntular çoğalıyor. Son bir araştırmaya göre aynı çağda diğer bazı sürüngenlerin de beyinleri kuşlara benziyordu.

ArchaeopteryDinozorların bir dalı olan tüylü Archaeopteryx yaklaşık olarak 150 milyon yıl önce yaşamıştı. Tahminlere göre kanat çırpıp kısa uçuşlar yapabiliyordu ama yine de sürüngenler gibi kemikli bir kuyruğa sahipti. Sürüngenlerle karşılaştırıldığında kuşların da beden boyuna göre büyükçe bir beyni vardır. Bu özellik de onlara uçma için gerekli olan iyi görüş ve koordinasyon gibi yetileri sağlar. Son yıllardan itibaren Archaeopteryx’in eşsiz durumuyla ilgili kuşkular artmıştı. Son olarak gerçekleştirilen üçboyutlu simülasyonlar Archaeopteryx ile aynı tarihlerde yaşayan bazı sürüngenlerin de uçmaya elverişli beyne sahip olduklarını göstermiş. “Archaeoptreyx her zaman tüylü dinozorlar ve günümüzdeki kuşlar arasında eşsiz bir geçiş türü olarak kabul ediliyordu. Fakat yakın dinozorların kafatası hacimlerine dayanan incelemeler sonucunda Archaepteryx’in aslında belki de o kadar eşsiz olmadığını gördük diyor Amerikan Doğa Bilimleri Müzesi’nden Amy Balanoff. Uçucu olmayan diğer birçok sürüngenin Archaeopteryx’ten daha büyük beyni var. Bunlara tüylü Oviraptorlar ve kuş benzeri Troodontidaeler de dahil. Bilim insanları yıllardan bu yana Archaeopteryx’in hâlâ bir sürüngen mi yoksa bir kuş mu olduğu konusunda tartışıyorlar. 19. yy’ın ortalarında Bavyera’da bulunan “ilkel kuşa” ait ilk ayak izleri son yıllarda özellikle de Asya’daki tüylü sürüngenlerin rakipleri olduğu düşüncesini güçlendirmişti. CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:20 Ağustos 2013Yayınlanma Tarihi:21 Ağustos 2013