AŞIDA HEDEFE ULAŞILAMADI

DHA

Domuz gribi salgını ve aşısı üzerindeki tartışmaların ardından, aşılama hedefleri yapılan spekülasyonlar nedeniyle tutmadı.

Sağlık verilerinde her zaman Türkiye'ye örnek olan İzmir'de de domuz gribi aşısı olan kişi sayısı beklenen rakamlara ulaşmadı. Risk grubunda sağlıkçılar ve hacı adaylarıyla başlayan, öğrenciler, gebeler ve kronik hastalığı olanlar, yaşlılarla sürdürülen aşılama çalışmalarında bugüne kadar istenilen yol alınamadı.

Kasım başında 34 bin 500 doz aşıyla start verildi. Ancak başta doktorlar olmak üzere sağlıkçıların örnek olması beklenen aşılamada sağlık çalışanlarının yarıya yakınının ‘yan çizdiği’ ortaya çıktı.

Sağlık Bakanlığı'na bağlı kurumlarda 17 bin 500 civarında çalışan olduğu, özeller ve üniversitelerin de eklenmesiyle İzmir'deki sağlık çalışanı sayısının 27 bin 500'ü bulduğu belirtilirken, aşı olanların sayısı 15 binde kaldı. İlk ve orta dereceli okullarda okuyan 643 bin 604 öğrenciden sadece 44 bin 330'unun velisinin 'aşılanma izni' verdiği, iki ayda toplam 150 bin kişinin aşılandığı, oysa risk grubunda 1 milyon kişinin olduğu belirtildi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.