ATIŞTIRARAK FORMDA KALIN

REUTERS
        
Öğünler arası bir şeyler atıştırmak,  sanılanın aksine kiloyu kontrol altında tutmaya yardımcı oluyor.


İtalyan La Stampa gazetesinde çıkan habere göre, ABD'li bilim adamları  ana öğünler arasında en az bir kez bir şeyler atıştırma alışkınlığına sahip  kişilerin kilo alma risklerinin daha düşük olduğunu gözlemledi.

12-18 yaşları arasındaki 5 bin 800 Amerikalının beslenme alışkanlıklarını  inceleyen bilim adamları, ara öğünlerin obezite riskini azalttığını gördü.

Katılımcılardan sadece ana öğünlerde yemek yiyenlerin yüzde 39'unun  kilolu ya da obez olduğunu kaydeden bilim adamları, ara öğünlerde atıştırma  alışkanlığı olanlarda ise bu oranın yüzde 22 olduğunu belirtti.

Araştırmacılara göre, öğünler arasında atıştırmak kolestrol ve diyabet  seviyesini kontrol altında tutmaya yardımcı oluyor.

Ara öğünlerde tüketilen gıdaların abur cubur türü gıdalar olmaması  gerektiğine de dikkati çeken bilim adamları, ailelerden çocuklarını taze ya da  kuru meyve ve tahıl gevreği gibi sağlıklı yiyecekler tüketmeye teşvik etmelerini  istedi.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.