Avokado hamile kalmayı kolaylaştırıyor

Akdeniz diyeti ile beslenen, zeytinyağı ve avokadı tüketen kadınlar daha kolay çocuk sahibi oluyor.

Harvard Tıp Fakültesi Massachusettes General Hastanesi Üreme Merkezi'nde tedavi gören 147 kadın üzerinde yapılan araştırmaya göre Akdeniz diyeti ile beslenen, zeytinyağı ve avokadı tüketen kadınlar daha kolay çocuk sahibi oluyor.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, Harvard Tıp Fakültesi Massachusette General Hastanesi Üreme Merkezi’nde tedavi gören 147 kadını kapsayan araştırmayla ilgili bilimsel sonuçların, İstanbul’da yapılan ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embryology) Avrupa Üreme Derneği Toplantısı’nda 150 ülkeden 10 binin üzerinde katılımcıyla paylaşıldığını söyledi.

Diyetteki yağlarla tüp bebek tedavisini ilişkilendiren çalışma hakkında bilgil veren Dr. Görgen, Akdeniz diyetinin bir parçası olarak tüketilen bazı gıdalardaki yağların, tüp bebek tedavisi gören kadınlarda başarıyı üç kat arttırabildiğini aktardı.

Zeytinyağı, ayçiçek yağı, fındık ve tohum yağı gibi tekli doymamış yağ içeren diyetlerin, anne olma açısından, farklı yağ çeşidini içeren diyetlere göre daha faydalı olduğunu dile getiren Görgen, "Bu yağları bol miktarda tüketenlerin tüp bebek tedavisi sonrası bebek sahibi olma oranları, az miktarda tüketenlere göre 3,4 kat daha fazladır" dedi.

Harvard’daki çalışma grubunun lideri Prof. Jorge Chavarro ise tekli doymamış yağlar açısından en zengin gıdanın avokado ve zeytinyağı olduğunu söyledi.

"TEREYAĞI VE KIRMIZI ET TÜKETENLERDE YUMURTA SAYISI DÜŞÜK ÇIKTI"

Tereyağı ve kırmızı etten zengin beslenme şekli olan grupta ise, tüp bebek tedavisi sırasında toplanan kaliteli yumurta sayısının düşük olduğunu kaydeden  Op. Dr. Betül Görgen, araştırma ve sonuçları hakkında şunları aktardı:

"Bu çalışmayı gerçekleştiren araştırmacılar, zaten kalbi koruduğu bilinen, tekli doymamış yağların vücudun iltihabi yanıtını azaltarak ve insülin duyarlılığını değiştirerek doğurganlığı artırdığını düşünmektedir. Çalışma grubunu oluşturan ve tüp bebek tedavisi gören kadınlar, farklı beslenme tiplerinin içerdiği yağların miktarlarına göre gruplara ayrılmış ve her grupta elde edilen tedavi sonuçları birbiriyle karşılaştırılmıştır. Tüm yağ çeşitlerini bol miktarda tüketenlerde elde edilen yumurta sayısı azdır ve iyi kalitede değildir. Özellikle de doymuş yağlardan zengin besinleri tüketenlerde. Ayrıca besinlerle fazla miktarda çoklu doymamış yağ tüketenlerde, embriyo kalitesinin oldukça kötü olduğu görülmüştür.

TAKVİM


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:26 Kasım 2017Yayınlanma Tarihi:07 Haziran 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.