Avrupa’da Zika alarmı

Dünya Sağlık Örgütü’nün yakında Amerika kıtasının tamamına yayılabileceğini açıkladığı Zika virüsü Avrupa’ya sıçradı.

Danimarka ve Birleşik Krallık’ta virüs taşıyan hastalara rastlandı. Sivrisineklerin taşıdığı virüs özellikle hamileler için risk teşkil ediyor.

ORTA ve Güney Amerika’da binlerce kişiyi etkisi alan ve özellikle hamile kadınlar için tehdit oluşturan Zika virüsü Danimarka ve Birleşik Krallık’a ulaştı. Danimarka devlet televizyonu DR, Güney Amerika’yı ziyaret etmiş bir Danimarka vatandaşının virüs taşıdığının doğrulandığını belirtti. İngiltere Kamu Sağlığı Merkezi ise Birleşik Krallık’ta üç kişinin Zika taşıdığının tespit edildiğini söyledi. Virüsün şimdiden 21 ülkede görüldüğü biliniyor.

BİLİNEN BİR TEDAVİSİ YOK

Zika sivrisineklerle bulaşan bir virüs. Sıtmada olduğu gibi hasta insandan alınan kan, sivrisineklerle başka insanlara yayılıyor. Bir bilim insanı tarafından da cinsel ilişkiyle bulaşmış bir vaka tespit edildi. Hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısının bulunmadığı vurgulanıyor.

HAMİLELİĞİ ERTELEYİN’

Brezilya’da ekim ayından bu yana 3893 bebek normalden küçük bir kafatasına sahip olarak dünyaya geldi. Yetkililer, normal şartlarda Brezilya’da yılda sadece 160 doğumda bu kusura rastlandığını ve kusurlu bebeklerin sayısındaki artışın doğrudan Zika virüsünün yayılmasına bağlı olduğunu düşündüklerini söyledi. Virüsten etkilenen ülkelerde hükümetler kadınlara “salgın kontrol altına alınana dek hamile kalma planlarını ertelemelerini” önerdi. El Salvador’da ise yetkililer ülkede yaşayan tüm kadınlardan 2018 yılına dek hamile kalmamalarını istedi. Uzmanlar tüm anne adaylarını bu yaz Rio’da yapılacak Olimpiyatlar’dan uzak durmaları konusunda da uyardı.

A.A


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:03 Şubat 2016Yayınlanma Tarihi:28 Ocak 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.