BABAANNEYLE BÜYÜYENLER DİKKAT

AFP

İnternational Journal of Obesity dergisine göre, büyük anneler tarafından büyütülen çocuklarda  obezite riski fazla.


International Journal of Obesity dergisinde yayımlanan, 3 yaşındaki 12  bin çocuk arasında yapılan araştırmaya göre, tam gün büyük anneleri tarafından  bakılan çocukların aşırı kilolu olma riski yüzde 34 daha fazla.

Birleşik Krallık'ta 2000-2001 yılları arasında doğan çocuklar arasındaki  araştırma sonucunda, yarı zamanlı olarak büyük anneleri tarafından bakılan  çocuklarda ise obezite riskinin, kendi ebeveynleri tarafından bakılanlara oranla  yüzde 15 daha fazla olduğu belirlendi.

Bununla birlikte, kreşe giden veya bir çocuk bakıcısı tarafından  büyütülen çocuklarda öyle bir risk bulunmuyor.

University College London'dan bilim adamlarının yaptığı araştırmada,  çocukların sosyo-ekonomik durumları da değerlendirildiğinde, söz konusu riskin  eğitimli, işlerinde mevki sahibi annelerin çocuklarında daha fazla görüldüğü  saptandı.

Akrabalar ve arkadaşların tam zamanlı olmak kaydıyla bakımını üstlendiği  çocuklarda da obezite riskinin bulunduğu kaydedildi.

Bilim adamları, büyük anneler ve akrabalara bebeğin beslenmesi ve  fiziksel egzersizi konusunda daha iyi bilgi vermek gerektiğini söylediler.
Araştırma başkanı Prof. Catherine Law, ABD'de yapılan başka  araştırmalarda da desteklenen araştırmalarının, büyük annelerin bakımıyla obezite  arasındaki ilişkinin nedenlerine bakmadığını, ancak bunun çocuğun fikiksel  egzersiz yapmaması ve çocuklara büyük annelerin daha fazla müsamaha göstermesi  yüzünden olduğunun düşünüldüğünü söyledi.

Geçenlerde Amerikalı bilim adamlarının yaptığı bir araştırmada da  obezitenin bebeklikte başladığı belirlenmişti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.