BAHAR GELDİ ALERJİ GELDİ

A.A

Bahar geldi! Alerjisi olanlar sıkıntıda. Bu hastalığa yakalanan insan sayısı giderek artıyor. Etkileri azaltabilirsiniz.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp  Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adnan Görgülü, “polen  alerjisi çoğunlukla 5-40 yaş grubundaki kişilerde görülmekte ve bu hastalığa yakalanan insan sayısı giderek artmakta” dedi.

Görgülü, bahar mevsimiyle birlikte  polenlere bağlı rahatsızlıkların ortaya çıkmaya başladığını, polenlerin rüzgar ve  böceklerle etrafa yayıldığını söyledi.

Polen alerjisinin, kişinin belli polen türlerinde bulunan bazı  proteinlere alerjik tepki göstermesinden kaynaklandığını ifade eden Görgülü,  polen alerjisinin saman nezlesi olarak başladığını ve sonra bütün organları  etkilediğini belirtti.

Alerjenlerin ve polenlerin vücuda hava, solunum yoluyla, ağız yoluyla ve  deri yoluyla girdiğini bildiren Görgülü, şunları söyledi:

“Polen alerjisi çoğunlukla 5-40 yaş grubundaki kişilerde görülmekte ve  bu hastalığa yakalanan insan sayısı giderek artmakta. Alerji, genetik eğilimi  olan kişilerde çevresel faktörlerin etkisi ile ortaya çıkabilmektedir. Alerji,  kişilerde hapşırık, burun akıntısı, nezle, nefes darlığı gibi belirtiler şeklinde  ortaya çıkmaktadır.

Gözlerde sulanma, kaşıntı ve şişmeler olur. Alerjisi olan kişi yorgunluk  ve halsizlik hisseder, yoğunlaşma ve öğrenme kabiliyetinde azalma olur. Sonuç  olarak, hastalık çoğu kişinin iş ve okul durumlarını olumsuz olarak etkiler.”

POLENDEN KORUNMA

Polen sezonunda, insanların diğer alerjenler ve tahrik edici şeylere  karşı aşırı duyarlı olduğunu vurgulayan Görgülü, “Bütün alerji tedavilerinin  başında, kişinin tahammül edemediği şeylerden kaçınması gelmektedir. Ayakkabılar  eve sokulmamalı, pencereler açık tutulmamalıdır. Eve girildiğinde yüz ve eller  iyice yıkanmalı, elbiseler hemen çıkarılarak, yıkanarak temizlenmelidir. Rüzgarlı  günlerde eve gelindiğinde ilk iş olarak duş almak gerekir. Elbiseler  olabildiğince dışarıda kurutulmamalıdır. Polen alerjisi olanlar pikniğe  gitmemeli, dışarıda zaman geçirmek durumunda olanlar maske takmalıdır. Yüksek  etkili filtresi bulunan (HEPA filtre) hava temizleyici cihazlar kullanılabilir.  Yatak çarşafları ve yastık kılıfları düzenli olarak değiştirilmelidir. Halı ve  kilimleri, haftada iki kez makine ile süpürmek gerekir” dedi.

İLAÇ TEDAVİSİ

Polen alerjisine karşı birçok ilaç bulunduğunu, bunlar arasında burun  ilaçları, göz damlaları, alerji hapları, iğneler ve solunum yoluyla alınan  ilaçların alerji tedavisinde kullanılabileceğini ifade eden Görgülü, “Doktorunuz  size en yararlı ilaçların seçiminde yardımcı olacaktır. İlaçların tüm mevsim  boyunca düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Bu, polen yoğunluğunun düşük  olduğu zamanlardaki alerji belirtilerinin kaybolduğu anlar içinde geçerlidir”  şeklinde konuştu.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.