BAŞ AĞRISI SİNYAL OLABİLİR

Şiddetli baş ağrısı denince ilk akla gelen hastalık migren. Oysa migren sadece baş ağrısının küçük bir parçası. Çünkü nöroloji uzmanlarına göre baş ağrısı öyle basit ağrı kesicilerlerle geçiştirilebilecek bir durum değil. Özellikle de ısrarlı ve bulantı, kusma, dengesizlik, çift görme, kol ve bacaklardaki uyuşma gibi belirtilerin de eşlik ettiği baş ağrılarında mutlaka uzman hekime gidilmesi öneriliyor.

Memory Center'dan Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, baş ağrıları ile ilgili şunları söylüyor. "Baş ağrılarının türleri vardır. Pratikte en sık görüleni 'damarsal baş ağrısı' olarak bilinen 'migren türü' ve 'gerilim tipi baş ağrısı'dır. Bunlar dışında kafa içinde yer alan tümör, kist, damarsal anormalliklere bağlı baş ağrıları da vardır. Bu nedenle, hastanın dikkatli bir muayeneden geçirilmesinden sonra öncelikle yer kaplayıcı bir neden ihtimaline karşı görüntüleme yöntemleri uygulanmalı, ardından özellikle gerilim faktörünün katkısı açısından beyin haritalaması yöntemine başvurulmalıdır."

Neden olur?

Baş ağrısı beyinde yapısal bir bozukluk olmaksızın ortaya çıkabilir ya da beyni ve vücudu etkileyen başka hastalıklara bağlı olarak gelişebilir.

Birincil baş ağrıları

1. Migren
2. Gerilim tipi baş ağrısı
3. Küme baş ağrısı
4. Diğer birincil baş ağrıları

İkincil baş ağrıları

1. Baş ve boyun travmasına bağlı
2. Madde veya madde yoksunluğuna bağlı
3. Mikrobik hastalıklara bağlı
4. Kan biyokimyasındaki bozukluklara bağlı
5. Göz, kulak, burun, sinüs, diş sorunlarına bağlı
6. Psikiyatrik bozukluklara bağlı

 

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000