BEBEKLERDE HAREKET BOZUKLUĞU

Hürriyet
   
Prematüre bebeklerde kalıcı hareket bozukluğu, zihinsel gerilik, epilepsi veya öğrenme sorunları görülebiliyor.

 


Özellikle doğum ağırlığı ve hamilelik haftası azaldıkça sorun görülme riski artıyor. Örneğin, doğum ağırlığı 1000-1500 g olan bebeklerde bu risk % 15 iken, doğum ağırlığı 1000 gramdan küçük olan bebeklerde ise risk % 25. uzmanlar Spastik Serebral Palsi'nin prematürelerde en sık rastlanan hareket bozukluğu tipi olduğunu söylüyorlar.

Hamilelikte gelişen enfeksiyonlar, ikiz kardeşin ölümü veya bebeğin oksijensiz kalması be- bekte beyin hasarı yaratarak ileride Spastik Serebral Palsi gelişimine yol açabiliyor. Bu bebeklerin ilk aylarda ciddi bir belirti görülmüyor.

Ancak 1 yaşına doğru gelişiminin değeri olduğu, duruş ve hareketlerinin anormal olduğu fark edilebiliyor. İşte bu yüzden bu bebeklerin daha ilk aylarında fizik tedavi görmesi gerekiyor. Zihinsel fonksiyonlar hareket bozukluğunun derecesine göre farklılık gösterebiliyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.