BEBEKLERDE HİPERTANSİYON

A.A

Anne babada hipertansiyon olması, hastalığın çocukta görülme olasılığını yüzde 50'ye kadar çıkarıyor.


Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yunus Erdem, “Anne ve babada hipertansiyon olması, hastalığın çocukta görülme olasılığını yüzde 50'ye kadar çıkarıyor. Artık hipertansiyona bebeklerde bile rastlanıyor” dedi.

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği tarafından toplumda hipertansiyon bilincinin artırılması amacıyla başlatılan ve Sağlık Bakanlığı'nca desteklenen, “Türkiye'nin Tansiyonunu Ölçüyoruz Projesi” kapsamında hazırlanan tansiyon ölçüm TIR'ı Kocaeli'ye geldi.

Outlet Center Alışveriş Merkezi önünde park edilen TIR'da bulunan hemşire ve hekimler, ücretsiz olarak tansiyonlarını ölçtükleri vatandaşlara hipertansiyonla ilgili broşür dağıttı.

Etkinliği katılan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yunus Erdem, hipertansiyonun görülme sıklığının giderek arttığını belirterek, 2025 yılında dünya genelinde 1,5 milyar hipertansiyon hastası olacağının tahmin edildiğini söyledi.

Fast-food tarzı beslenmenin giderek yaygınlaşması, tuz tüketiminin artması, masa başı işlerde uzun süreler çalışılması gibi etmenlerin hipertansiyonun artırdığına dikkati çeken Erdem, şöyle konuştu:

“Amerika Birleşik Devletleri'nde hazır gıda üreticileri ve restoranların ürünlerine tuz limiti koymayı zorunlu kılan bir yasa hazırlığı var. Sağlıklı yaşam için dünyada önerilen günlük tuz tüketim miktarı 6 gram. Oysa, ülkemizde bunun üç katı kadar. Yani günde 18 gram tuz tüketiliyor. Halkımızı bu konuda daha bilinçli davranmaya, yetkilileri de ABD'dekine benzer bir uygulamayı ülkemizde hayata geçirmeye davet ediyoruz.”

YÜZDE 50'YE KADAR ÇIKIYOR

Hipertansiyonun her yaş grubunun hastalığı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Erdem, “Eskiden hipertansiyonun yaşa bağlı olarak yükseldiği düşünülürdü ve yaşlı kişilerde ortaya çıkması normal kabul edilirdi. Günümüzde bu inanışın terk edildiğini görüyoruz. Anne ve babada hipertansiyon olması, hastalığın çocukta görülme olasılığını yüzde 50'ye kadar çıkarıyor. Yani artık hipertansiyona bebeklerde bile rastlanıyor” dedi.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.