BEYİN FELCİ TEDAVİSİ

Selçuk Yaşar

Sekiz Türk bilim insanı beyin felcine neden olan kılcal damar tıkanıklıklarının nedenini belirledi.

Hacettepe ve Ankara Üniversitesi’nden sekiz bilim insanı, beyin hücrelerinin ölümüne ve beyin felcine neden olan kılcal damar tıkanıklıklarının nedenini belirledi.

Prof. Dr. Turgay Dalkara ve Prof. Dr. Alp Can önderliğindeki ekibin araştırma sonuçları, saygın tıp dergilerinden Nature Medicine’in son sayısında yayımlandı. Araştırmanın sonuçlarına göre, beyne kan taşıyan kılcal damarlar, inme sırasında yoğun olarak oluşan toksik moleküller nedeniyle 'perisit' hücreler kasılınca meydana geliyor. Yani 'perisit' adı verilen bu hücrelerin kasılması önlendiğinde, kılcal damarlar tıkanmayacak ve beyin felcinin tedavisi mümkün olacak. Beyin felci geçiren hastada, beyni besleyen damarlardaki tıkanıklık giderilemediği için kimi hücrelere oksijen taşınamıyor ve bu da kısmi felce neden oluyor. Böyle durumlarda doktorlar, tıkalı damarları pıhtı eritici ilaçlar kullanarak ya da damar içine doğrudan müdahale ederek açmaya çalışıyor. Bu yöntemler sadece ilk saatlerde uygulanırsa faydalı. Ayrıca bu yöntemler beyin şişmesi ve kanama gibi komplikasyonlara da neden olabiliyor. Geç kalınan müdahalelerde ise ölen beyin hücrelerini kurtarmanın bir yolu yok.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.