Beyindeki İnme Kan Pıhtısı Nedir?

Beyninizdeki kan pıhtısı, beyninize kan gitmemesinin bir sonucudur. Beyindeki bir kan pıhtısı felç olarak da bilinir. Bir beyin felci, kan pıhtısı, sonunda beynin bir kısmına kan akışını kesecek kadar büyüdüğünde, belirli beyin dokularına zarar verdiğinde veya öldürdüğünde meydana gelir.

Beyindeki İnme/Kan Pıhtısı Nedir?

Kanınız, ayrıntılı ve karmaşık bir otoyol sistemi gibi kan dolaşımınızdan sürekli olarak akan hücreler, besinler, gazlar ve protein gibi temel elementleri içerir.  Beyindeki bir kan pıhtısı felç olarak da bilinir. Bu kan pıhtıları vücudun herhangi bir yerinde veya doğrudan beyinde gelişebilir. Bu olduğunda, kan beyninize oksijen getiremez, bu da hipoksiye neden olur. Beyin dokusu sürekli oksijen kaynağı olmadan hayatta kalamaz ve hipoksi ciddi semptomlara ve hatta ölüme neden olabilir.

Bir kişinin bir beyin felci ile ne zaman karşılaşacağını veya bununla ne zaman karşılaşacağını belirlemek nispeten kolaydır. Bir kişinin beyninde kan pıhtısı olup olmadığını kolayca anlamak için belirli temel göstergeler kullanılabilir ve hemen tıbbi yardıma götürülebilir.

Beyninizdeki bir kan pıhtısı belirtileri:

- Konuşma bozukluğu

- Karışıklık, oryantasyon bozukluğu veya tepki eksikliği

- Ani davranış değişiklikleri, özellikle artan ajitasyon

- Karartılmış veya bulanık görme veya çift görme ile bir veya iki gözde görme güçlüğü gibi görme sorunları

- Yürümekte zorluk

- Felç

- Kol, yüz ve bacakta, özellikle vücudun bir tarafında uyuşukluk veya güçsüzlük

- Konuşma veya başkalarını anlama sorunu

- Denge veya koordinasyon kaybı

- Kan dolaşımınızda bir trombüs veya emboli oluşursa yemek yemede veya içmede zorluklarla karşılaşabilirsiniz.

- Baş dönmesi

- Nedeni bilinmeyen şiddetli, ani baş ağrısı

- Nöbetler

- Mide bulantısı ya da kusma

İnme eşanlamlı olarak beyindeki bir kan pıhtısını tanımlamak için kullanılır. İnmeyi tanımlamak için sıklıkla kullanılan bir başka terim de beyin krizidir. Kan beynin bir kısmına akamadığında veya beyne giden kan miktarı azaldığında felç meydana gelir. Bu olduğunda, beyindeki dokular gerekli besinleri ve oksijeni alamazlar. Bu çok uzun sürerse, beyindeki hücreler ölmeye başlar. İnme beyin pıhtısı tıbbi bir acil durum olarak kabul edilir, bu nedenle sorunu derhal tedavi etmek öncelik olmalıdır. Eylem ne kadar erken yapılırsa, iyileşme şansı o kadar yüksek olur.

PIHTILAŞMA SONUCU FELÇ BELİRTİLERİ NELERDİR?

- Sersemlik hissi

- Vücutta uyuşukluk hissetme

- Bacağınızda, yüzünüzde veya kolunuzda hissizlik

- Ağızda hissizlik veya sarkma

- Kekelemek

- Yiyecekleri yutmakta zorluk

- Kollarınızı kaldırmaya çalıştığınızda, kollarınızdan biri kalkamayabilir.

- Yürümekte zorluk

- Denge kurmakta zorluk

- Düzgün görememeye başlamak

- Görmede bulanık

- Sadece siyah görmek

- Her şeyin iki katını görmeye başlayabilirsiniz; bu, bir veya iki gözünüzde olabilir.

- Konuşmada güçlük

- Bir şey söylemekte zorlanma

- Kafa karışıklığı

- Konuşulanları anlayamamak

- Sıvı almada, su bile içmede zorluk.

- Ani ve şiddetli bir baş ağrısı

-  Kusma ve mide bulantısı

FELÇ RİSKİ ALTINDA MISINIZ?

- Ailenizde felç geçirmiş birinin geçmişi varsa, felç geçirme olasılığınız oldukça yüksektir.

- 65 yaş ve üstü insanlar felç geçirmeye daha yatkındır, ancak genç insanlar da kalp krizi geçirebilir.

- Kan inceltmek için kullanılan herhangi bir ilaç, felç geçirme şansınızı artırır. Warfarin ve Apixaban gibi ilaçlar başlıca örneklerdir.

- Daha önce felç geçirmiş kişilerin tekrar felç geçirme olasılığı yüksektir.

- İnme, kadınları erkeklerden daha şiddetli etkilemekle birlikte, kadınlardan daha fazla erkeği etkiler.

- Obez insanlar felç geçirme riski altındadır.

- Hamile olan kadınlar felç geçirebilir. Doğum kontrol hapı alan kadınların da felç geçirme olasılığı yüksektir.

- PCOS, orak hücre hastalığı, diyabet, beyin tümörleri, migren ve aşırı kanama ile ilişkili durumlar gibi rahatsızlıkları olan kişiler felce daha yatkındır.

-  Vasküler veya kalp problemleri olan kişilerde felç riski daha fazladır.

BEYİNDE KAN PIHTILAŞMASININ NEDENLERİ NELERDİR?

Beyindeki kan pıhtılarının nedenleri;

Kafa yaralanmaları veya travmaları:

Baş ve boyun yaralanmaları beyinde pıhtıların oluşmasına neden olabilir. Beyindeki kan pıhtıları, kafatası ile beyin arasında kanama meydana geldiğinde ortaya çıkar. Vücut, kanamayı durdurmak için çevredeki beyin dokusuna baskı uygulayacak bir pıhtı oluşturacaktır. Kafa travması ayrıca beynin dışındaki kan pıhtılarının gevşemesine ve beyinde kalmasına neden olabilir ve bu da iskemik inmeye neden olabilir.

Seyahat pıhtıları

Vücudun diğer bölgelerinden gelen seyahat pıhtıları, beyne giden bir kan damarına gidecek ve embolik inme veya serebral emboliye yol açabilecek bir tıkanıklığa neden olacaktır.

FELÇ GEÇİRİNCE NELER OLUR? KİŞİ NELER YAŞAR?

- Felç geçirmiş kişilerin depresyona girme olasılığı daha yüksektir. Bu, çeşitli duygusal sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. İnsanlar nasıl hissettiklerini kontrol etmekte zorlanabilirler ve bu onları derinden etkileyebilir.

- Felç geçirmiş kişiler her zaman yalnız kalmak isteyebilirler. Daha içine kapanık olabilirler ve diğer insanlarla konuşmak istemeyebilirler. Onlar da daha dürtüsel hale gelebilir.

- Felç veya inmeden kurtulanlar, felç geçirdikten sonra kendilerine bakma yeteneklerini kaybedebilirler. Bir zamanlar onlar için kolay olan günlük işleri yapmak için yardıma ihtiyaçları olabilir. Bu, kendilerini tımarlamak için de yardıma ihtiyaç duyacakları anlamına gelir.

- İnsanlar kas hareketi ile ilgili problemler yaşayabilir. Vücudun bir tarafı felç olabilir veya bazı kasların kontrolü kaybolabilir. Genellikle etkilenen kollardan biri veya yüzün bir tarafıdır.

- Felç geçiren kişilerin hafıza sorunları geliştirmesi daha olasıdır. Aslında, 4 kişiden 1'inde felç geçirdikten sonra bunama olması muhtemeldir ve erkeklerde kadınlardan daha yaygındır.

- Felç geçirmiş kişiler yutkunmaya çalıştıklarında zor zamanlar yaşayabilirler. Bunun nedeni, inmenin boğazınızdaki ve ağzınızdaki kasları etkileyebilmesidir. İnsanlar felç geçirdikten sonra konuşmakta da zorlanabilirler.

- Felç geçiren kişiler bazı şeyleri anlamakta zorluk çekebilirler. Bu, sonuç olarak doğru kararlar verme yeteneklerinin bozulduğu anlamına gelir. İnsanlar net düşünmekte ve muhakeme yeteneklerinde de zorluk çekebilirler.

- İnsanlar, felçten etkilenen vücut kısmında bir karıncalanma hissi yaşayabilir. Vücutlarının belirli bölgelerinde de ağrı hissedebilirler. Bazıları felçten etkilenen kısımlarda uyuşukluk yaşayabilir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Mart 2022

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.