Bikini nasıl moda klasiği haline geldi?

1946’da ipli bikininin ortaya çıkması sansasyon yaratmıştı. Bu minik kumaş parçası nasıl oldu da bir tasarım ikonu haline geldi?

1940’larda atom bombası denemelerinin yapıldığı Pasifik’teki küçük bir mercan adasının, dünya çapında bilineceği ve yazın vazgeçilmez giysilerinden birine ismini vereceği kimin aklına gelirdi?

Fransız makina mühendisi ve bikininin babası olarak anılan tasarımcı Louis Réard, boyutunun küçük etkisinin büyük olmasından dolayı bu kostüme ‘bikini’ adını verdi.

Hikâye şöyle: Ailesinin Paris’teki iç çamaşırı şirketini devralan Réard, moda tasarımcısı Jacques Heim ile dünyanın en küçük iki parçalı kostümünü üretmek için yarışa girmiş. Saint-Tropez’deki kadınların güneşlenmek için giysilerinin paçalarını katladığını fark etmiş. Réard teknik becerisini kullanarak ölçüleri küçültmüş ve 1946’da ipli üçgen bikini tasarımını sunmuş. Paris Gazinosu’ndan çıplak bir dansçı üzerinde eserini sergilediğinde kültürel bir sansasyon yaratmış. Böylece ilk kez bikini altları göbek altına inmiş. Ama ondan önce iki parçalı yüzme kıyafetinin ilk tasarımını 1913’te Carl Jantzen yapmış.

Réard’ın tasarımı on yıl öncesinde sahillerde boy gösteren tuniklerden büyük farklılık gösteriyormuş. Reklamcıların “ne kadar küçükse o kadar iyi” yaklaşımı sonucu öyle bir noktaya varılmış ki, bikini yüzük içinden geçirilebiliyorsa ancak o zaman bikini adını hakediyor anlayışı gelişmiş.

A.A


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:25 Mart 2017Yayınlanma Tarihi:20 Eylül 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.