BİLİM KÖTÜ ANILARI SİLDİ

Milliyet

ABD'li bilim adamları ekibi ‘sonsuz güneş ışığı’  adlı ürettiği haplarla acı hatıraların silinmesinin önünü açtı.

ABD’li bilim adamları ‘sonsuz güneş ışığı’ adı verilen yöntem sonrası kullanılan haplarla acı hatıraların silinmesinin önünü açtı.

Araştırma ekibi, bu yöntemle bir farenin korktuğu sesleri unutturmayı başardı

 

 

Bilim insanları travmatik hatıraları silecek bir yöntem bulmayı başardı. Sonsuz güneş ışığı adı verilen yöntem, travmatik stres bozukluğu sonrasında acı veren hatıraların daimi olarak silinmesi için kullanılacak ilaçların yolunu açacak. Yeni yöntem ABD’nin John Hopkins Üniversitesi’nde bir ekip tarafından fare üzerine yapılan araştırma sonucu bulundu.

Ekip, denek farenin beynindeki korkuyu hatırlatan proteini çıkardı. Daha sonra farenin önceleri korktuğu gürültülü sesleri hatırlayamadığı görüldü. Bilim adamlarına, zor bir ayrılıktan sonra birbirlerinin   hatıralarını silmeye karar veren Jim Carrey ve Kate Winslet’in Sil Baştan adlı filmi ilham kaynağı oldu.

ScIence Express’te çıkan yöntemle ilgili yazıda, yaşamı korkularla mahvolmuş insanlar için çok önemli bir buluş olduğuna dikkat çekildi. Ekip şefi Dr. Richard L. Huganir, bir travmanın insanda ömürboyu etki bırakacağının altını çizdi. Bilindiği gibi geçen yıl Hollandalı bilim adamları, geliştirdikleri bir ilacın özellikle kötü olayların ardından ortaya çıkabilen “travma sonrası stres bozukluğu”nun tedavisinde olumlu etki yaratabileceğini ortaya atmışlardı. Hayvanlar üzerinde yapılan denemelerde, ilacın beyindeki kötü anıların canlanma mekanizmasına müdahale edebildiği görülmüştü. Bu testler sonucunda ilacın kötü ve ürkütücü anıları silmekte etkili olduğu sonucuna vardı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Kasım 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.