Bir Simülasyonda mı Yaşıyoruz?

Rus-Amerikalı bir teorik fizikçi ve Stanford Üniversitesi'nde Fizik Profesörü olan Andrei Dmitriyevich Linde, “Bir Simülasyonda mı Yaşıyoruz?” sorusuna cevap verdi.

Bir Simülasyonda mı Yaşıyoruz?

Closer To Truth’a ait youtube kanalında yayınlanan videoda Linde,  Robert Lawrence Kuhn'un sunduğu ve Peter Getzels'in yönettiği Gerçeğe Yakın programına katılarak “Bir Simülasyonda mı Yaşıyoruz?” sorusuna açıklık getirdi.

Programda, tıpkı bilgisayar bilimcilerinin kimyasal reaksiyonları veya hava durumunu simüle etmek için yazılım yazmaları gibi, tüm evrenimiz süper zeki bir tür tarafından yaratılmış olabilir mi? Bilgi işlem gücündeki katlanarak artan artışla bu mümkün olabilir mi? Ve eğer insanlar içinse neden başkaları için olmasın? Eğer evrenimiz bir simülasyon olsaydı bunu nasıl anlayabilirdik? soruları cevap buldu…

Andrei Dmitriyevich Linde şöyle konuştu:

“Bütün bu varlığımızla bir simülasyonda mı yaşıyoruz? Kulağa bilim kurgu ya da bir film gibi mi yoksa sadece biraz eğlence gibi mi geliyor? Ama bildiklerimizi keşfetmek için bununla yaptığınız bazı ciddi bilimsel araştırmalar var. Bunun gibi bir simülasyonda yaşamak, birisinin simülasyonu yaptığı ve bunu yapan olduğu anlamına gelir, ancak bunun iki yönü vardır. Bunlardan benim için oldukça ilginç olanı ve ilki, genel olarak fizik, kuantum mekaniği hakkında düşünmeye başladığımızda, bazı şeyleri, gerçekliğin nerede olduğunu gözlemleyebileceğimiz şekilde formüle etmemiz gerekiyor.

 Neyin gerçek, neyin olmadığına dair anlayışımız biraz ilkel ve kuantum mekaniğini incelemeye başladığımızda bunun gibi sorular çok fazla ortaya çıkıyor. Ama sonra unutuyoruz gerçek hayat fiziği yapıyoruz biliyoruz ki kuantum mekaniğini kullanırsak her şey yolunda gider ve buna mecbur değiliz İster evrenin yaratılışından ister kuantum dalgalanmalarından, ister galaksilerin yaratılmasından bahsederken, gerçek süreçten bahsediyoruz.

Genellikle kuantum mekaniğinin çok küçük nesneler için geçerli olduğunu düşünüyoruz ama şu anda kendi kendini yeniden üreten Ebedi Evren Vb. gibi Çoklu Evren resminden bahsederken, Evrenin kendi başına Kuantum mekaniksel olarak yaratılabileceğini görüyoruz.

Kuantum mekaniğinin çözülmemiş çok küçük problemleri aslında kendi Evrenimizin varoluşu ve gerçekliği ile ilgili şimdiye kadar ki en büyük problemler için geçerlidir.

İşte o video:

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Şubat 2024

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.