BOŞLUKTAN KURTARILACAKLAR

DHA

Bu projeyle geleceğe dair bir ideali, hedefi olmayan, umutsuzluğa kapılmış çocuk ve gençler bu sorunlarından kurtarılacak.

İzmir Milli Eğitim Müdürü Ragıp Üye, kendisini boşlukta hisseden, geleceğe dair bir ideali, hedefi olmayan, umutsuzluğa kapılmış çocuk ve gençleri bu sorunlarından ‘öğretmen eli ile’ kurtaracak ‘Okula bağlansın, hayattan kopmasın’ adını verdikleri bir proje geliştirdiklerini söyledi. Üye, “Bu projeyle öğretmenin mesleki kimliğiyle ilgili algısını tazeleyeceğiz. Öğretmenler ile öğrenciler arasında güven ilişkilerini geliştireceğiz. Çocuklarımızı kazanacağız” dedi.

Üye, projeyi başlattıklarını, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı ile Çocuk ve Ergen Madde ve Alkol Araştırma Merkezi (EGEBAM) ile işbirliği yaptıklarını kaydetti. Küreselleşme ile birlikte değerler sisteminin hızla değiştiğini, bunun yaratıcılık ve üretkenliğe verilen önemin yitirilmesine yol açtığını belirten Üye, “Ayrıca çocuk ve gençlerde amaçsızlık, boşluk, yabancılaşma gibi sorunların oluşmasına neden oluyor.

Öğretmenler ile öğrenciler arasında sağlıklı bağlanma ve güven ilişkilerinin geliştirerek, öğrencilerin sorunları ile ilgili farkındalık yaratmak, öğretmenin mesleki kimliğiyle ilgili algısını tazelemek, bu projenin temel amacıdır” dedi. Müdür Üye, hefelerini şöyle sıraladı:

"Bu projede başarıya ulaşmak için öğretmenlerimizin sosyal yeterliliklerini, motivasyonunu artırmamız gerekiyor. Pek çok öğretmende görülen tükenmişlik sendromunun azaltılması da çok önemli. Bunun yanısıra öğretmenlerin, öğrencilerin gelişim dönemleri ve süreçleriyle ilgili bilgi sahibi olması geerkiyor. Onlara bu bilgiler aktarılacağı gibi öğrencilerin sorunlarıyla ilgili yeni bilimsel yaklaşımlar öğretmenlere aktarılacak. Öğretmenler, öğrencilerini sosyal becerilerini nasıl geliştirebilecekleri konusunda da uzmanlardan eğitim ve destek alacaklar. Tükenmişlik sendromundan kurtulmuş, motivasyonu artmış, çocuk ve gençlerin gelişim dönemleri hakkında bilgilenip sorunların çözümünde başvurulan yeni yöntemleri öğrendiğinde, öğrencisinin güvenini kazanması daha kolay olacak. İkisi arasında gelişecek güven ilişkisiyle yılgın, amaçsız, boşluğa düşmüş çocuklar, gençler bu durumdan ellerinden tutan öğretmenleri sayesinde kurtulacak."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.