Bu hastalıklar gelişimi engelliyor

Bademcik ve geniz eti çocuklarda gelişimi engelliyor.

Bademcik ve geniz eti çocuklarda gelişimi engelliyor. Acıbadem Kayseri Hastanesi Kulak, Burun ve Boğaz (KBB) Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mahmut Özkırış, geniz eti ve bademcik sorunlarının çocuklarda büyüme ve gelişmede geri kalmaya, şekil bozukluklarına neden olabildiğini bildirdi.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

gelisimetkilemeÖzkırış, yaptığı yazılı açıklamada, bademciklerin vücuttaki bağışıklık ve savunma sisteminde rol oynayan iki adet oval, badem şeklinde dokular olduğunu belirtti. Tek başına bademciklerin iri olmasının ameliyat gerektirmeyeceğini ifade eden Özkırış, şöyle devam etti: "Çocuklarda yapısal olarak daha dar olan hava yolunu tıkayan ve boğaz enfeksiyonlarına yol açan en önemli sebep geniz eti ve bademciklerdir. Uyku sırasında gevşeyen boğaz etrafındaki kaslar, zaten dar olan hava yolunun tamamen kapanmasına neden olabilir. Çocuklarda bu durum, büyüme ve gelişmede geri kalmaya neden olabilmektedir. Ayrıca yüzde büyümeye ve şekil bozukluklarına da yol açabiliyor. Bu durumda ameliyat önerilmektedir. Ameliyat sonrası çocuklarda erken dönemde rahatlama gözlenmekte, davranışlarında ilk altı aylık süreç sonunda gelişme ve büyümede olumlu değişiklikler görülebilmektedir."

BADEMCİK AMELİYATI

Özkırış, bademcik enfeksiyonlarının görülme sıklığının çocukların kreş, anaokulu ya da ilkokul gibi toplu yaşam ortamlarında bulundukları dönemlerde artış gösterdiğine dikkati çekti. Bademciğin yaşla beraber giderek küçülen bir doku halini aldığını belirten Özkırış, şunları kaydetti: "Bu yüzden özellikle yirmili yaşlardan sonra bademcik enfeksiyonlarında azalma görülmektedir. Geniz etine bağlı rahatsızlıklar daha çok erken çocukluk çağının problemi olmasına rağmen bademcik hem erişkinlerde hem de çocuklarda hastalık yapabilmektedir. Sık geçirilen bademcik ve geniz eti enfeksiyonları hem sık ilaç kullanımına neden olur hem de hastanın günlük yaşamını etkiler. Geçirilen enfeksiyonlar sonucu eklem, böbrek ve kalp dokusu risk altında bulunmaktadır." Sık geçirilen bademcik ve geniz eti rahatsızlıklarının özellikle çocuklarda okul başarısı ile büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkileyebildiğini vurgulayan Özkırış, "Üst üste son iki yıl içerisinde çocuğun 5-6 defadan daha fazla bademcik iltihabı geçirmesi, ateşli eklem ve kalp romatizması rahatsızlığı geçirmesi, sık bademcik iltihaplanmalarının yanı sıra geniz eti ve orta kulak sorunlarının da bulunması durumunda bademcik ve geniz eti alınmalıdır. Bademcik ameliyatı teknik olarak basit gözüken fakat aslında ciddi ön hazırlık ve çalışma yapılması gereken bir cerrahi müdahaledir" ifadelerini kullandı. A.A  

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:03 Ocak 2015Yayınlanma Tarihi:06 Ocak 2015