Bu müze korkuları yeniyor

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü bünyesindeki Zooloji Müzesi, sürüngenler hakkında yanlış bilgiler nedeniyle duyulan korkuların yenilmesini sağlıyor.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü bünyesindeki Zooloji Müzesi, sürüngenler hakkında yanlış bilgiler nedeniyle duyulan korkuların yenilmesini sağlıyor.

muze_korkuMüzenin kurucusu ve Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kurtuluş Olgun, 30 yıllık birikimin ürünü olan müzede, Türkiye'nin değişik yerlerinden toplanmış çok sayıda sürüngen türünün sergilendiğini söyledi.

KORKULARINIZI YENMEK İÇİN...

Zooloji Müzesi'nde, Türkiye'deki 168 sürüngen türünden yaklaşık 150'sinin sergilendiğini dile getiren Olgun, yılan ve kertenkele türleri ile birlikte kurbağa ve kaplumbağa örneklerinin de burada bulunduğunu ifade etti. Müzeyi ziyaret edenlerin sürüngenler hakkında yanlış bilgiler nedeniyle duydukları korkuları yenmesini de sağladığını dile getiren Olgun, şöyle konuştu: “Müzede sergilenen sürüngen türleri bir taraftan üniversitedeki öğrenciler için eğitim amaçlı kullanılırken diğer yandan müze dışından ziyaretçiler kabul edilerek onlara sürüngenlerle ilgili bilgilendirme yapılıyor. Halk arasında yalnızca yılanların bacaksız olduğu bilinir. Oysa çoğu kimsenin bilmediği yılana çok benzeyen, bacakları olmayan kertenkele türleri bulunuyor. Yılan zannedilen bu kertenkele türleri ne yazık ki vatandaşlar tarafından özellikle tarla ve bahçelerde sıklıkla öldürülmekte, bu türler yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Müzeyi ziyaret eden vatandaşlara bu türler gösterilerek bunun yılan değil kertenkele oldukları anlatılmaya çalışılıyor. Toplumda yılan görüldüğünde öldürme gibi yanlış bir davranış var. Oysaki yılanlardan birçoğu zehirsiz ve zararsız. Biyolojik dengeyi koruma açısından yılanların da öldürülmemesi gerekiyor. Yanlış bilgilerle öldürülen sürüngenlerin nesli yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. Müzemizi ziyaret eden vatandaşlara yılanları öldürmemeleri konusunda telkinde bulunup buradan doğru bilgilerle ayrılmalarını sağlamaya çalışıyoruz.”

ZİYARETÇİLERE BİLGİLENDİRME YAPILIYOR

Zooloji Müzesi'ni ziyaret eden vatandaşlar ise yapılan bilgilendirmeler sonucunda daha önce sürüngenlerle ilgili bildikleri yanlışları öğrenme imkanı bulduklarını, bu sayede korkularını da yendiklerini belirtiyor. Emekli Öğretmen Akın Çelebioğlu (68), zehirli sanılarak sürekli öldürülen bir kertenkele türünün zehirsiz olduğunu öğrendiğini belirterek, “Halk arasında 'yılan ebesi' olarak tanımlanan ve yeşil renkte olan kertenkele türünün zehirli olduğunu, hatta yılanların zehrini bundan aldığını zannederdik. Bu nedenle bu kertenkele her görüldüğü yerde gerek bizim tarafımızdan, gerekse diğer kişiler tarafından öldürülürdü. Oysaki bu kertenkelenin zehirsiz, kimseye zararı olmayan bir hayvan olduğunu müzeyi ziyaretim sırasında öğrendim” dedi. Emekli İrfan Gürler (63) ise halk arasında zehirli yılan sanılarak öldürülen sürüngenin kimseye zararı olmayan ayaksız kertenkele türü olduğunu öğrenme fırsatı yakaladığını ifade etti. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:14 Şubat 2013Yayınlanma Tarihi:17 Şubat 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.