BUNAMANIN MALİYETİ

AFP      

Bunamanın dünya çapındaki maliyetinin 2010'da  604 milyar dolara ulaşacağı bildirildi.

 


Uluslararası Alzheimer Hastalığı (ADI) kurumunun raporuna göre, bu miktar  dünya gayrısafi milli hasılasının yüzde 1'ine tekabül ediyor.

Raporda, bu maliyetin 2050 itibarıyla bunayanların sayısının üç katına  çıkmasıyla daha da artacağı kaydedildi.

Raporda, sorunun boyutunu göstermek için verilen örnekte, 35.6 milyon  Alzheimer hastası ve diğer bunama hastalarının bakım maliyeti bir ülke ekonomisi  olarak tasavvur edilseydi, bunun dünyanın en büyük 18. ekonomisine eşit olacağı  belirtildi.

Bunamayı, "21. yüzyılın yegane önemli sağlık ve toplumsal krizi" olarak  nitelendiren ADI'nın başkanı Daisy Acosta, dünya çapında hükümetlerin bu  hastalığın yol açacağı toplumsal ve ekonomik yıkıma hazır olmadığını söyledi.

Şikago'daki Alzheimer Birliği'nin başkanı Harry Johns da bunamanın en  yaygın biçimlerinden biri olan Alzheimer'ın sadece bir hafıza kaybı olmadığını,  bunun, risk faktörü yaşlanma olan, ilerleyen ve dejeneratif bir hastalık olduğunu  belirterek, "Böyle devam ederse Alzheimerda önemli artış göreceğiz" dedi.

ADI'nın tahminlerine göre, nüfus yaşlandıkça bunama vakaları her 20 yılda  iki katına çıkacak ve 2030'da 66 milyona, 2050'de de 115 milyona ulaşacak.

İsveç'teki Karolinska Enstitüsü ve King's College London'dan bilim  adamlarının hazırladığı raporda, bunamayla ilgili bir politikaya sahip Fransa,  İngiltere ve Avustralya'nın çalışmaları övülürken, tüm hükümetlere hastalıkla  mücadele için uzun dönemli projeler geliştirmeleri tavsiyesinde bulunuldu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.