Cilde İyi Gelen Besinler

Tükettiğiniz her gıdanın cildinizle doğrudan ilişkili olduğuna önem verirseniz siz de daha sağlıklı olabilirsiniz. Çünkü vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besinler cildinizi korurken aynı zamanda da dış etkenlere karşı güçlendirerek zamana karşı gelmenize yardımcı olabilir!

CİLDE İYİ GELEN BESİNLER

Kuru, yağlı, akneli veya hassas ciltler… Aslında bütün hepsi sağlığınızın zayıfladığının belirtisidir. Yetersiz beslenme, sürekli işlenmiş gıda tüketimi, bedene gerekli olan vitamin ve mineralleri almama gibi etkenler sonucu metabolizmanız zarar görmektedir. Ayrıca yanlış ve sağlıksız beslenme karaciğerinizde de sorunlara neden olurken, cildinizin de daha fazla hasarlı olmasına zemin hazırlar.

Cilde İyi Gelen Sağlıklı Yağlar

Omega-3 İçerikli Gıdalar

Kuru ve pul pul dökülen bir cilde sahipseniz kesinlikle omega-3 sağlıklı yağ içeriği güçlü olan gıdalara yönelmelisiniz. Çünkü bu yağ asitlerinin vücuttaki eksikliği ciltte nem kaybına ve hatta siyah noktalarınızda artışa sebep olmaktadır. Somon, hamsi, ceviz, badem, fındık, kuru fasulye, nohut ve brokoli gibi gıdalar en iyi omega-3 yağ asidi kaynaklarıdır. Diyetinize eklemenizde fayda var diyorum.

Cilde İyi Gelen Vitaminler

C Vitamin İçerikli Gıdalar

Eğer cildinizin erken yaşlanmasından şikâyetçiyseniz C vitamini tam size göre! Çünkü bu vitamin kolajen üretimini destekleyerek, cildin daha elastik bir hale gelmesini sağlar. Aynı zamanda aydınlık ve daha sıkı bir cilt için maydanoz, turp, yeşil ve kırmızıbiber, kivi, kavun, portakal, mandalina gibi gıdaları diyetinizde bolca tüketebilirsiniz.

E Vitamin İçerikli Gıdalar

E vitamini kırışıklık gidermede etkili olan en iyi vitamindir. Yüksek antioksidan etkisi sayesinde bedendeki hücre onarımına yardımcı olur. Bu sayede cilt hücrelerinin de yenilenmesini sağlar. Cildinizin nem dengesini sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca bağışıklık güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Yağda çözünen bir vitamin olduğundan dolayı eğer takviye olarak alınacak ise kesinlikle bir uzman kontrolünde alınmalıdır. Hangi gıdalarda bulunur derseniz; badem, yer fıstığı, fındık, ay çekirdeği, ıspanak, brokoli ve keten tohumun en iyi E vitamini kaynaklarındandır.

Cilde İyi Gelen Mineraller

Çinko İçerikli Gıdalar

Cildinizde meydana gelen akne sorunlarına çinko minerali eksikliğinin neden olduğunu biliyor muydunuz? Bu nedenle sivilcelere iyi gelecek gıdalar çinko bakımından zengin olan yağsız et, tavuk, hindi eti veya istiridyedir. Haftada bir kez dahi olsa bu gıdaları kesinlikle tüketmelisiniz. Çinko, C vitamini ile birlikte tüketildiğinde ise cildin elastikiyetini arttırmaya da yardımcı olacaktır. Bu kombine dikkat etmekte fayda var diyorum.

Selenyum İçerikli Gıdalar

Mutluluk hormonunun salınımını destekleyen bir mineral olan selenyum bakımından zengin gıdalar, aynı zamanda cildinizi güneşe karşı korumakla da görevlidir. Hangi gıdalar selenyum içerir derseniz; özellikle tam tahıllar, yumurta ve deniz ürünleri en iyi selenyum kaynaklarıdır. Sadece kahvaltılarınızda haftada birkaç tane yumurta tüketerek bile selenyum ihtiyacınızı kolayca karşılayabilirsiniz.

Kaynak: www.fitnesdergisi.com

      

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:18 Ocak 2024Yayınlanma Tarihi:24 Haziran 2021

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.