Cinsel narsisizm aldatma nedeni

Aldatmanın bilimsel nedenlerine kafa yoran uzmanlar yeni bir veri açıkladı. Cinsel narsisizm!

Florida Eyalet Üniversitesi ile Kuzey Carolina Üniversitesinin ortak araştırmasına göre aldatma nedenleri arasında cinsel narsisizm de var.

Aldatma nedenleri arasına cinsel narsizmi koyan araştırma sonuçları; Florida Eyalet Üniversitesi Psikoloji Bölümü ile Kuzey Carolina Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin ortaklaşa gerçekleştirdiği “Evliliğin İlk Yıllarında Narsisizm ve İhanet / Sadakatsizlik İlişkisi” konulu çalışmaya dayanıyor.

CİNSEL YÖNDEN KENDİLERİNİ AŞIRI YETENEKLİ GÖRÜYORLAR

Toplam 123 evli çift üzerinde yapılan bu çalışmada cinsel narsisizmin evlilikte sadakatsizliği ne derece etkilediği konusu incelendi.

Narsisizmin sadakatsizlikle ilişkisi olduğunu düşünmek için teorik düzeyde sebepler bulunduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, çiftleri yakından ilgilendiren bu önemli araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

“Cinsel yaşamda ortaya çıktığı takdirde narsisizmin cinsel davranışları etkilediği fikrinden hareketle, kişideki cinsel narsisizm duyguları ve sadakatsizlik arasında doğru orantılı bir ilişki olduğu düşünülüyor. Bu ilişkinin ortaya çıkma sebeplerini anlamaya yönelik yapılan çalışmalarda cinsel narsizmin dört farklı yönünün (cinsel istismarcılık, cinsel yönden kendini aşırı yetenekli görme, cinselliğin hakkı olduğunu düşünme ve cinsel empati eksikliği -sadece kocalarda-), bu duruma sebep olduğu ortaya çıktı.”

NARSİSTLER DE ALDATILIR

Araştırmaya katılan ve narsistlik düzeyi yüksek olan kişiler, geçmişte partnerlerine ihanet ettiklerini söylüyor. Öte yandan, narsistlik düzeyi yüksek kişilerin diğer kişilere göre partnerleri tarafından aldatılma riski daha fazla.

4 yıl süren araştırmada 243 katılımcının hepsi (üç erkek katılmadı) ya da eşleri en az iki kez ihanet yaşadıklarına dair bildirim yaptı. Eşlerden 139'u ya da partnerleri (yüzde 57.2), araştırmaların yedi aşamasının hepsinde ihanet yaşadıklarını söyledi. 56'sı (yüzde 23) altı aşamada ihanet bildirimi yaparken, 15'i (yüzde 6.2) beş aşamada, 16'sı (yüzde 6.6) dört aşamada, 15'i (yüzde 6.2) üç aşamada ve ikisi (yüzde 0.8) sadece iki aşamada ihanet yaşadıklarını bildirdi.

"TATMİN OLMUYORSA İHANET EDER"

Psikolog Başkak’a göre, sadakatsizlik ve kişideki cinsel narsisizm arasında doğru orantı, sadakatsizlik, cinsel tatmin ve evlilikten duyulan memnuniyet arasında ise ters orantı var. Bu durum
hem erkekler hem de kadınlar için geçerli.

Kişinin cinsel yaşamından duyduğu memnuniyet ve sadakatsizlik arasında ters orantı var ve cinsel yönden tatmin olmayan eşler, ihanet etmeye daha fazla meyilliler.

Kişinin cinsel yaşamından duyduğu memnuniyet ve sadakatsizlik arasında ters orantı var ve cinsel yönden tatmin olmayan eşler, ihanet etmeye daha fazla meyilliler.

CİNSEL NARSİSTLER ALDATMAYA DAHA YATKIN

Aynı şekilde, cinsel narsizm duyguları yüksek olan eşler, kadın veya erkek fark etmiyor, bu duyguları düşük seviyede olanlara göre, eşlerini aldatmaya daha yatkın.

Araştırmaya katılan erkeklerin yaş ortalaması 25,4. Ve ortalama 15,7 yıl eğitim almışlar. Kadınların yaş ortalaması 24,1 ve eğitim gördükleri süre ortalama 17,8 yıl. Eşlerin yıllık ortak gelirleri ise 40 bin ve 50 bin dolar arasında değişiyor.

BBC TÜRKÇE


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:09 Şubat 2018Yayınlanma Tarihi:31 Mart 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.