Cinsel yaşamı zehir eden sorunun nedeni

İlişkide duygusal yakınlık bedensel boyuta taşınmalı.

Vajinismus sadece Türkler’e has bir sorun değil. Türkiye'de bekaretin her şeyden daha çok önemsenmesi, cinselliğin kadına yasaklanması, çocukluktan itibaren kızların içine yerleşen kaygılar, yakın çevrede onlara anlatılan kötü örnekler.

Kasılmaların nedeni şartlanmalar

Kişi kendi kasmıyor o kaslarını, otomatik olarak kasılıyor. Bilinçaltından gelen korkular, kaygılar, şartlanmalar bu kasılmaları yaşatıyor kadına. Genelde tek bir düşünce değildir bu korku, bir bulut gibi şartlanma kadının bilinçaltından geçer ve bu kasılmayı beraberinde getirir. Biz vajinismus tedavisinde nedenlere bakmıyoruz, bilinçaltında neden aramıyoruz, bilincindeki korkuları panikleri araştırıyoruz. Nedeni anlamak, durumu değiştirmek için önemli.

Vajinismus tedavisinde neler öğrenilir?

Vajinismusun tedavisinde refleksif kasılmayı öğretiyoruz aşama aşama. Yani vajen kaslarını gevşetmeyi öğretiyoruz ve en önemlisi eşler arasındaki uyumu araştırıyoruz çünkü bu durumu çok daha vahim hale getirebiliyor. Terapi sırasında eşe de görev düşüyor. Başta tüm cinsel sorunlarda eşler arasındaki uyum nasıl ona bakılıyor. İletişimdeki sorun kalkmadan cinsel terapiye geçmemek lazım ve bu noktada onların cinsel iletişimleri önemlidir.

Cinsel ilişki iki insanın arasındaki duygusal yakınlığın, bedensel boyuta taşınmasıdır. Bunun mutlaka olması lazım aksi halde sorunlar yaşanır. Eşlerin arasındaki uyum ve iletişim gerçekten çok önemlidir.

Cinsel sorunlara yatkınlık

Anne ezilmişse, kız ileride kadınlığı yadsıyor, cinsel ilişkide mutlu olabilmesi için kadının kontrolü bırakması gerekiyor. Kadın kendine çeşitli nedenlerle baskı uyguluyorsa, sorun yaşıyor. Kendisini asla bırakamıyor. Yani, cinsel sorunlara kişiyi yatkınlaştıran nedenler mutlaka vardır.

Bir travma örneği

Hasta bize vajinismus sorunu ile geldi. Yetiştirilme etkisi önemli, baba sertmiş, anne bu konularda kaygılıymış. Hastamız küçüklüğünde düşüyor ve külotunda kan lekesi oluyor. Annesi onu doktora götürüyor ve bunlar büyükler arasında konuşulurken hastamız duyuyor. Bunlar önemli travmalar ve o da çocuk olduğu için doğal olarak travma yaşıyor. Bu tür geçmiş yaşantılar kızların cinsel özdeşimini etkiliyor. Yani geçmiş yaşantı olayları, aile ortamı önemlidir. Bu olumsuz yaşantıların sonucunda kadınsa kadınlıkla özdeşmesi, erkekse erkek kimliğini yaşamada sorunlar meydana gelebiliyor çocuklarda.

UZM. DR. OĞUZ TAN
UZM. PSK. ÇİĞDEM DEMİRSOY


KAYNAK: //www.bugun.com.tr/haber_detay.asp?haberID=31752

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Temmuz 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.