ÇOCUK YAŞTA EVLİLİK MECLİS'TE

ANKA

Arıtman, Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Güldal Akşit'e gönderdiği yazıda, çocuk yaşta evliliğin komisyon gündemine alınmasını istedi.

Arıtman "Çocuklarımızın insan hakkı ihlallerine, cinsel istismarına, şiddete maruz kalmasına ve toplumsal halk sağlığı sorunlarına neden olan erken yaş evliliklerinin önlenmesi için tedbirler almak, yasal düzenlemeler gerçekleştirmek, komisyonun görevidir" dedi.

Arıtman, Komisyon Başkanı Akşit’e yaptığı yazılı başvuruda, Türkiye’de çocuk yaşta evlilik oranının yüzde 35 olduğunu, her üç evlilikten birinin erken yaş evliliği olduğunu kaydederek Güneydoğu’da ise bu oranın her iki evlilikten biri şeklinde olduğunu söyledi. Erken yaşta evlilik olgusunun bir çocuk hakları ihlali ve çocuk istismarı olduğunu ifade eden Arıtman "Çocuğa yönelik şiddettir ve bir toplumsal halk sağlığı sorunudur. Erken yaş evlilikleri, yüksek risk taşıyan erken baş gebeliklerine neden olur. Daha ilköğretim çağında anne-baba olunan çocuk yaştaki evliliklerde hem sağlıklı bir aile ilişkisinden hem de sağlıklı bir kişilik gelişiminden bahsetmek mümkün değildir. Bu erken yaş evliliklerinin bireyin özgür iradesi, kendi rızası olmaksızın aile baskısı zoruyla yapılması bile başlı başına çocuğa yönelik bir şiddettir" dedi.

BM'nin erken yaş evliliklerini 'Kız çocuklarını vuran köleliğin modern biçimi' olarak tanımladığına dikkat çeken Arıtman bir süre önce Adalet Bakanlığı'nda evlilik ve cinsel ilişkide rıza yaşının 14'e düşürülmeye çalışılmasının çok vahim ve ürkütücü olduğunu vurguladı. Arıtman "Çocuklarımızın insan hakkı ihlallerine, cinsel istismarına, şiddete maruz kalmasına ve toplumsal halk sağlığı sorunlarına neden olan erken yaş evliliklerinin önlenmesi için tedbirler almak, yasal düzenlemeler gerçekleştirmek, komisyonun görevidir. Milyonlarca çocuğun yaşamını derinden etkileyen bu erken yaş evliliklerinin önlenmesi için komisyonumuzun gündemine ivedilikle ve öncelikle 'erken yaşta zorla evlilikler' konusunu almanızı dilerim" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Nisan 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.